Politický bizár: Do sněmovny chce řada nacionálních uskupení

Kdo chce uspět vě volbách?

Politický bizár: Do sněmovny chce řada nacionálních uskupeníNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Echo24

1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Voleb do Poslanecké sněmovny se jako již tradičně mimo etablované strany zúčastní i několik bizarních uskupení, která nemají téměř žádnou šanci překonat nutnou pětiprocentní hranici. Největší zastoupení mají radikální pravicové strany, které vycítily trend. Odmítají EU, inklinují k Rusku a jsou zásadně proti přijímání imigrantů.

Mimo již známého uskupení Blok proti islamizaci, u jehož zrodu stál protiislámský aktivista Martin Konvička, a které si za hlavní cíl klade omezení imigrace a zákaz islámu v ČR, se do voleb připravuje mnoho dalších okrajových uskupení. Blok proti islamizaci do voleb povede zřejmě předsedkyně Jana Borkovcová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dalším podobným uskupením je Hnutí za národní jednotu, které si dosud nezřídilo ani internetové stránky. Funkční má pouze Facebook, na němž má však poslední příspěvek z roku 2012.

Čechy Čechům

Hnutí se s heslem Čechy Čechům vymezuje především proti členství ČR v EU. Předsedou je Jan Skácel, který se sám prezentuje jako nacionalistický politik stojící na straně krajní pravice. V minulých letech byl i místopředsedou nacionalistické Národní demokracie, jejímž předsedou je Adam B. Bartoš.

Ten se svou Národní demokracií také plánuje do voleb zasáhnout. Předseda Adam Bartoš byl v posledních třech letech několikrát obviněn z trestných činů hanobení národa, rasy či podněcování k nenávisti nebo schvalování genocidy. V roce 2016 byl dokonce odsouzen za podněcování k nenávisti židů k trestu ročního odnětí svobody s dvouletou podmínkou. 

Čtěte více: Adam Bartoš podle obžaloby vyvracel existenci plynových komor

Strana radikálně odmítá třeba práva homosexuálů. Prosazuje vystoupení z EU a NATO a naopak navázání užšího spojenectví s Ruskem. Odmítá přijímají jakýchkoliv imigrantů a požaduje snížení hranice pro vstup do sněmovny na 3 procenta. Ani ta by však těmto stranám pro vstup do sněmovny nepomohla. Strany se v průzkumech téměř neobjevují a pokud ano, tak se jejich preference pohybují kolem půl procenta i méně.

Většina radikálně pravicových uskupení se pro letošní volby proto sdružila v politickém hnutí Rozumní. Jejichž hlavním mottem je stop migraci a diktátu EU. Hnutí prosazuje například zánik většiny neziskových organizací nebo přímou odvolatelnost politiků. Požadují i větší důraz na obranu vlastního majetku a menší zásah státu do práv občanů, například zrušení EET či kontrolního  hlášení. Předsedou hnutí je skladatel, producent a hudebník, který kandiduje už po několikáté, Petr Hanning.

Moc do rukou občanů

Kandidovat se zřejmě chystá i uskupení Cesta odpovědné společnosti. Co přesně je však cílem této strany, která má na transparentním účtu zatím jen 600 korun a na svých stránkách pět členů, není úplně jasné. Strana sama píše, že společnost vážně churaví. Lék by hledala třeba v decentralizaci moci, kterou by předala do rukou občanům, v komunikaci a v zajištění míru. Hlavním mottem hnutí je svoboda a odpovědnost.

Do voleb míří i Řád národa – Vlastenecká unie, kterou v roce 2012 založilo několik lidí kolem Karolíny Peak, kteří odešli z Věcí veřejných. Strana má překvapivě velkou základnu členů a jako jedna z mála uvedených již představila své kandidátky. Prosazují například půl roční vojnu, zavedení bojeschopné armády či zákaz ekonomické migrace.

Bývalí vojáci a policisté chtějí do sněmovny

Do sněmovny podle květnových informací plánuje kandidovat i hnutí BOS – Bezpečnost, odpovědnost, solidarita. Zatím se však nezaregistrovalo na stránkách Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Mezi zakládajícími členy jsou především bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních sborů. V politice chtějí prosazovat otázky bezpečnosti, ochrany hranic před nelegální migrací nebo posílení armády a bezpečnostních sborů.

Hnutí pomáhal formovat člen Strany práv občanů (SPO) Zdeněk Zbytek, který je jedním z blízkých lidí Miloše Zemana a stál po jeho boku i v minulé prezidentské kampani a netají se svými sympatiemi k Rusku. Předseda strany a bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec však již dříve řekl, že SPO pro ně konkurencí není a to, že jim pomáhá člen jiné strany jako problém nevidí.

Hnutí usiluje o „sjednocení občanů České republiky, kteří si podle něj uvědomují současné ohrožení České republiky vyplývající zejména z chaosu v mezinárodních vztazích, z šíření mezinárodního terorismu, islámského radikalismu, nelegální migrace, kybernetických hrozeb a hrozeb masových epidemií“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články