2 MÁ STÍHÁNÍ SMYSL?

Soud s Konvičkou? Extremistům může i pomoci

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Když se objevila informace, že policie obvinila lídra Bloku proti islámu Martina Konvičku, jeho odpůrci neskrývali spokojenost. Vývoj posledních dní však naznačuje, že soudní spor s Konvičkou může jen přilít olej do ohně. Například Blok proti islámu, jemuž Konvička šéfuje, za poslední tři dny přijal hned 140 nových žádostí o členství a toto číslo dále roste. Na rizika spojená s perzekucí Konvičky upozorňuje i advokát Jan Vučka. Pokud budou soudy trestat lidi s odlišným názorem, může to podle něj vést k nárůstu extremismu.

Lídr Bloku proti islámu Martin Konvička byl obviněn na popud severočeské státní zástupkyně Věry Novákové. Důvodem jsou příspěvky, které v uplynulých letech zveřejnil na svém facebookovém profilu. Ve zmíněných příspěvcích hovořil například o namletí muslimů do masokostní moučky, jejich zavírání do koncentračních táborů nebo o zplynování radikálních islamistů.

Advokát Jan Vučka, který se specializuje na obhajobu v trestním řízení, však upozorňuje na odvrácenou stránku boje s extremismem. „Ty výroky jsou mimořádně hloupé, nekulturní a prostě špatné. Jenže dnešní elity ženou občany do náručí právě takovým lidem. Potlačování otevřené diskuze, kdy se o problémech s imigrací naplno nemluví, protože to je ,politicky nekorektníʻ a ,netolerantníʻ, nahrává právě tomu extremizmu, kterému to má bránit,“ řekl pro server ECHO24.cz.

Problém je podle něj především ten, že zavedené politické strany se k občanům mnohdy obrací zády. „Když se nebudou svobodně ventilovat obavy občanů, které objektivně existují a mají jisté odůvodnění, protože tyto názory neodpovídají tomu správně levicovému a multikulturnímu ideologickému vnímání světa, pak tím sami vyrábíme příznivce antidemokratických hnutí, protože ti lidé nemohou najít zastání u tradičních politických subjektů. Taková politika je sebevražedná a nakonec omezí naše svobody víc, než kdybychom dovolili volně říkat hlouposti,“ uvedl.

‚Vstupte do Bloku, podpoříte svobodu slova‘

Jeho slova potvrzuje zejména vývoj v posledních dnech. Spolek Blok proti islámu (BPI), jemuž Konvička šéfuje, začal prakticky ihned svého představitele vykreslovat jako mučedníka a politického vězně. „Pokud si také myslíte, že obvinění Martina Konvičky je politickým procesem, přidejte se k BPI. Podpoříte tak boj za svobodu slova,“ objevilo se hned v úterý na stránkách Bloku.

A lidé se následně skutečně začali přidávat. Podle tiskového mluvčího Bloku proti islámu Davida Štěpána počet žádostí vzrostl po obvinění docenta Konvičky hned několikanásobně. „Standardně nám chodí asi tři žádosti o členství denně. Od úterý do čtvrtka nám však nových žádostí přišlo hned 140 a pořád přicházejí nové,“ sdělil na dotaz serveru ECHO24.cz David.

Výmluvná je i úvodní fotka, která se po obvinění Konvičky objevila na Facebooku Bloku proti islámu. Fotka zobrazuje Konvičku s ústy ucpanými českou vlajkou a doprovodným nápisem „Většinu neumlčí“.

Advokát Vučka, který má s obdobnými případy zkušenosti jako obhájce i jako státní zástupce, ovšem upozorňuje, že kromě důsledků jako je nárůst podpory různých protiislámských hnutí je problematické i samotné stíhání lidí s odlišným názorem. Jako příklad zmínil nedávný případ, kdy byl tajemník extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Jakub Svoboda obviněn z výtržnictví kvůli tomu, že na předvolebním mítinku strany spálil vlajku EU.

„Někdy mi připadá, že orgány činné v trestním řízení plní spíš politické zadání, než aby hájily spravedlnost. Čítankovou ukázkou je nedávné trestní stíhání za spálení vlajky Evropské unie na politické demonstraci, kdy se prokuratura u soudu velmi pečlivě vyhýbala otázce, zdali spálení vlajky náhodou není ústavou chráněným projevem politických práv,“ uvedl.

„Všichni dobře víme, že hlavním důvodem pro toto nesmyslné stíhání bylo, že šlo o demonstraci tzv. extremistů. Naštěstí zafungoval nezávislý soud a obžalovaný byl osvobozen,“ dodal k tomu Vučka. „A Vrchní státní zastupitelství v Praze nedávno chtělo zabránit registraci spolku, protože spolek měl v programu kritiku odsunu sudetských Němců. – Když instituce, která se sama nechává zneužívat k politické agendě, někoho stíhá za politický trestný čin, je to pokrytecké,“ uzavřel.

Řezníka soudní proces proslavil

Ilustrativní v této souvislosti je i známý případ rapera Řezníka. Český protagonista hudebního žánru horrorcore, jehož písně se točí kolem vraždění, mrzačení a znásilňování, ale i existenciálních úvah a recesistického zobrazování současné společnosti, byl v roce 2011 spolu se dvěma dalšími podobně zaměřenými interprety souzen kvůli skladbě „Konečný řešení“.

Trio interpretů se v písni kriticky vyjadřovalo k některým problémům, které sužují cestující v pražských ulicích a prostředcích městské hromadné dopravy. Stěžovali si například na zapáchající bezdomovce, mastné tyče v tramvajích nebo pomočené podlahy v autobusech. Jako řešení problému pak navrhovali fyzické odstranění bezdomovců a dalších nepřizpůsobivých občanů.

Kvůli této písni byl tehdy Řezník (stejně jako dnes Konvička) obviněn z podněcování k nenávisti vůči skupině osob. V následném soudním procesu však byl spolu s „Hrobkou“ a „Pitvou“, s nimiž nazpíval „Konečný řešení“, zproštěn viny v plném rozsahu. Shodou okolností zastupoval tehdy stát Jan Vučka a sám soudu navrhoval zproštění obvinění, které psali jeho kolegové z jiného státního zastupitelství. Jako vedlejší produkt se Řezníkovo jméno zapsalo do širšího povědomí a získal i řadu nových posluchačů.

Průběh svého souboje s justicí pak Řezník popsal ve skladbě „Soudní proces“ z roku 2012. Vzhledem k tomu, že Řezník svůj soud vyhrál, se píseň nese spíše v oslavném duchu. Obsahuje však větu, která by mohla jednoho dne platit i v případě docenta Konvičky: „Celej tenhle zátah určitě stál hroznou sumu – vyhozený prachy, ale díky za reklamu!“

Martin Konvička byl obviněn ve středu 18. listopadu z podněcování k nenávisti vůči muslimům na základě paragrafu 356 trestního zákona. Trestní oznámení na něj podala státní zástupkyně Věra Nováková z okresního státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou. Příčinou byly Konvičkovy výroky na Facebooku, kde se nevybíravým způsobem vyjadřoval na adresu muslimů. Nováková trestní oznámení podala už začátkem února letošního roku. V případě odsouzení Konvičkovi hrozí až tři roky za mřížemi.

Čtěte také: Státní zástupkyně předhodila Konvičku policii už v únoru

Policie obvinila Konvičku. Jsou za tím Pelikánové, naznačuje blok


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.