Policie obvinila Konvičku. Jsou za tím Pelikánové, naznačuje blok

STÍHÁNÍ ZA PŘÍSPĚVKY NA FACEBOOKU

Policie obvinila Konvičku. Jsou za tím Pelikánové, naznačuje blokAKTUALIZOVÁNO
Martin Konvička. Foto: Foto: DVTV
1
Domov

Filip Nachtmann

Trestní stíhání šéfa Bloku proti islámu (BPI) Martina Konvičky zahájila 18. listopadu policie. Konvička je obviněn za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V úterý to uvedl mluvčí BPI David Štěpán. Podle Bloku proti islámu je obvinění politicky motivované.

„Dne 18. 11. bylo zahájeno trestní stíhání lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky. Byl obviněn z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod,“ řekl na mimořádné tiskové konferenci Štěpán. „Tímto se v České republice zahájil útok na svobodu slova,“ dodal.

Právní poradkyně bloku a zároveň občanská aktivistka Klára Samková uvedla, že má být Konvička stíhán za to, co publikoval na svém facebookovém profilu v letech 2011 až 2014. Právnička má prý indicie, že se připravují trestní stíhání i dalších osob z Bloku proti islámu.

Lídr Bloku proti islámu Martin Konvička, který zároveň působí jako docent na Jihočeské univerzitě, na svém facebookovém profilu v minulosti hovořil například o výstavbě koncentračních táborů pro muslimy nebo o jejich namletí do masokostní moučky. U lidí, kteří s islámem sympatizují, pro změnu hovořil o zbavování občanských práv.

Blok proti islámu, jemuž Konvička šéfuje, jde ve spekulacích ještě dál a naznačuje, že za stíháním mohou stát rodinné vazby ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. „Vzhledem k tomu, že starší bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán je muslim a honorární súdánský konzul, jeví se výroky ministra spravedlnosti jako minimálně zaujaté. V souvislosti s tím se vyjádření ministra Pelikána z minulého týdne o tom, že bude stíhat každého, kdo se neuctivě vyjádří na adresu muslimů, jeví v poněkud trapném světle,“ uvedl tiskový mluvčí BPI David Štěpán.

Proti rozhodnutí stíhat šéfa BPI se však neohradila jen Samková. „Cokoliv teď řekne, může skončit jeho vzetím do vazby. Je to politický proces, tak jak to bylo v 50. letech,“ prohlásila ke stíhání Konvičky poslankyně Úsvitu Olga Havlová.

Islámské náboženství však není to jediné, proti čemu se Konvička ve veřejném prostoru vymezuje. Nedávno například ostře zkritizoval zrušení výstavy aktů fotografa Karla Richtra, která se po nátlaku Genderové expertní komory ČR a Kongresu žen musela přesunout z prostor Akademie věd v Praze. Konvička na protest proti přerušení výstavy oznámil, že sám uspořádá výstavu mužských aktů. Jen prý nejprve potřebuje sehnat homosexuálního fotografa.

Konvička byl nyní podle tiskové zprávy BPI obviněn podle §356 odst. 1, odst. 3 písm. a) trestního zákoníku za Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, za což by mu v případě odsouzení hrozily až tři roky za mřížemi.

Čtěte také: Podporujete fašizující hnutí, píše Zemanovi pět europoslanců

‚Sháním gay fotografa.‘ Konvička vyráží do boje proti feministkám