Odveta za 17. listopad to nebyla. Udání na Konvičku přišlo dřív

STÍHÁNÍ VRCHNÍHO 'ISLAMOFOBA'

Odveta za 17. listopad to nebyla. Udání na Konvičku přišlo dřívNOVÉ
Martin Konvička. Foto: Foto: DVTV
1
Domov

Vojtěch Beran

Přestože policie obvinila Martina Konvičku až ve středu 18. listopadu, trestní oznámení směřující na lídra Bloku proti islámu bylo podáno už v únoru letošního roku. Serveru ECHO24.cz to potvrdila mluvčí státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou Lenka Šeberková. Vyvrátila tak spekulace, že protiislámský aktivista byl účelově obviněný až kvůli událostem ze 17. listopadu.

Trestní oznámení na Martina Konvičku podala v únoru státní zástupkyně Věra Nováková z okresního státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou. Konvička se podle ní dopustil podněcování k nenávisti, když na svém facebookovém profilu opakovaně zveřejňoval příspěvky, v nichž se dost nevybíravým způsobem vyjadřoval o muslimech. Například hovořil o jejich namletí do masokostní moučky.

„Paní Nováková už začátkem února roku 2015 podala podnět podezření ze spáchání trestného činu na okresní státní zastupitelství do Českých Budějovic, kde to přijali a napsali jí, že to předávají policii k postupu v trestním řízení podle paragrafu 158 odstavec 1, odstavec 3 trestního řádu. To jest k zahájení úkonu trestního řízení,“ uvedla mluvčí jabloneckého zastupitelství Šeberková.

Následovaly úkony trestního řízení, kdy dochází k prověřování, jestli ke skutkům zmíněným v trestním oznámení došlo, kdo se jich dopustil a jestli v nich lze skutečně spatřovat trestný čin. „Když jsou v této fázi trestního řízení zjištěné skutečnosti v rámci prověřování, tak se pak sděluje obvinění a vede se trestní stíhání,“ doplnila Šeberková.

Konvička si své obvinění vyslechl ve středu 18. listopadu. Tedy jen jeden den poté, co vystoupil po boku prezidenta Zemana na jednom pódiu na pražském Albertově. Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jednalo o vrchol jeho veřejného působení, se na internetu začaly objevovat spekulace, že obvinění bylo načasované právě ve spojitosti s událostmi 17. listopadu.

Čtěte také: Policie obvinila Konvičku. Jsou za tím Pelikánové, naznačuje blok

‚Policisté chtěli mít jistotu‘

To však mluvčí zastupitelství Šeberková rázně odmítla. Podle ní policisté i státní zástupci postupovali tak rychle, jak to jen bylo možné: „Je otázka prestiže policie i státního zástupce, aby se sdělení obvinění stihlo co nejdřív. Rozhodně to není tak, že by policie pana Konvičku obvinila účelově po 17. listopadu.“

Podle ní si úřady chtěly být v první řadě jisté, že má smysl Konvičku obvinit. „Můj závěr je, že se to vedlo tak dlouho, aby to bylo tak kované, aby teď někdo nevyhověl stížnosti obviněného a nezrušil usnesení o zahájení trestního stíhání,“ uvedla mluvčí Šeberková pro ECHO24.cz. Jedním dechem však dodala, že v porovnání s ostatními případy je „Konvičkův půlrok“ ještě relativně krátká doba. Například u drogové kriminality to bývá klidně i rok.

Čtěte také: Je suis Konvička. Kampaň islamofobů se otočila v parodii

Konvička teď podle ní bude mít několik měsíců klidu. „Teď se budou znovu opatřovat důkazy, aby byly procesně použitelné a aby bylo všechno v souladu se zákonem. Na základě toho pak státní zástupce podá obžalobu k soudu. Osobně si myslím, že do podání obžaloby to bude dalších půl roku,“ uzavřela Šeberková.

Lídr Bloku proti islámu Martin Konvička byl obviněn z podněcování k nenávisti vůči muslimům podle paragrafu 356 trestního zákona. Příčinou jsou jeho facebookové příspěvky, kde hovořil například o namletí muslimů do masokostní moučky, jejich zavírání do koncentračních táborů nebo o plynování radikálních islamistů. Vzhledem k tomu, že výroky zveřejnil na Facebooku (tedy veřejně přístupné počítačové síti) mu v případě odsouzení hrozí trest v rozmezí od šesti měsíců do tří let odnětí svobody.

Čtěte také: Konvička: Stát vedle Zemana? Byla to hodně složitá jednání