Brno 'čistí' ulice. Chybí jen vyhláška proti lidskému zápachu

Zákaz pití, heren, prostituce

Brno 'čistí' ulice. Chybí jen vyhláška proti lidskému zápachu
Brněnští strážníci v rámci boje za dobré mravy v ulicích vyhánějí bezdomovce a opilce z hlavního nádraží a historického centra. Foto: ČTK
1
Domov
Zuzana Lebdušková
Sdílet:

Brno čistí ulice v zájmu dobrých mravů. Nejprve zakázali zastupitelé vyhláškou pití alkoholu na veřejnosti. Letos v boji proti nemravnostem pokračují. Regulovali herny, plošně zakázali prostituci v ulicích a nyní na bezdomovce, opilce a žebráky nasadili strážníky, kteří je pravidelně vyhánějí z nádraží a centra. Vyhláška, aby nezapáchali, by totiž byla diskriminační.

„Vývoj vyhlášek se vyvíjí se situací v ulicích,“ komentoval hlavní změny v Brně mluvčí magistrátu Pavel Žára. První letošní regulace, zákaz heren ve 23 z 29 městských částí, už podle něj přináší své výsledky. „Posun je rozhodně ve vzezření provozoven. Už nejsou tak blikající a nesvádí mládež k tomu, aby do nich chodila,“ řekl Žára. To, zda se díky omezení heren snížila například kriminalita, však policie nedokáže z žádných statistik posoudit. „Primárně se dá zjistit jen kriminalita s hraním spojená jen v případě, že člověk jde a vyloupí hernu, jinak ne,“ řekl mluvčí brněnské Policie ČR Pavel Šváb.

Bič na prostitutky i zákazníky

Stejný cíl – ochránit především mládež – má podle Žára také plošné omezení prostituce. Tuto vyhlášku schválili brněnští zastupitelé v úterý a od července tak budou strážníci stíhat a pokutovat nejen sexuální pracovnice, ale i zákazníky. Bližší informace však zatím nemá, protože policisté čekají na metodiku, jak přesně při zásahu postupovat. S bojem s prostitucí na veřejnosti jsou ale městští strážníci stále na začátku, i když mají zkušenost s její regulací v ulicích ve dvanácti městských částech. „Ony se vracejí i na ta místa, kde to už bylo předtím zakázáno,“ upozornil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem na to, že co je na papíře, nemusí platit.

Co by podle něj však pomohlo, je zasedání přestupkové komise ve večerních hodinách. „Ty ženy dlouhodobě neplatí pokuty, ale kdyby je policisté zadrželi při činu, předvedli okamžitě před přestupkovou komisi, tak ta by jim za opakovaný přestupek mohla zakázat pobyt, který pokud by opět porušily, tak by jim hrozilo i vězení. Tímto způsobem bychom je vyblokovali postupně z těch atraktivních míst,“ sdělil navrhované řešení Ghanem. Nyní musí ale stačit policejní hlídky v nočních ulicích.

Obvykle vadí zápach, vzhled nebo chování a proti tomu by byla ta vyhláška diskriminující.

Zatímco zakázané pití na veřejnosti, hazard a prostituci omezuje vyhláška, na bezdomovce a skupinky hlučných a opilých jsou starostové městských částí krátcí. „Obvykle vadí zápach, vzhled nebo chování, a proti tomu by byla ta vyhláška diskriminující,“ vysvětlil Ghanem, proč město nemůže nakázat, aby byli lidé přiměřeně umytí a voňaví.

Problémy jen přesouvají

Boj proti těm, kteří svým zápachem, opilostí a chováním obtěžují a znečišťují okolí byl podle policejního mluvčího společným nápadem magistrátu, starostů městských částí, ale i dopravního podniku. „Nádraží a jeho nejbližší okolí je vstupní branou do města. Jeho úroveň a celková čistota je jeho vizitkou, která utváří první dojem návštěvníků města. Naší snahou je, aby byl co nejlepší,“ vyjádřil se v tiskové zprávě primátor města Brna Roman Onderka.

Říkáme jim, ať jdou třeba do parku. Nesnažíme se předstírat, že ten problém vymizí, ale je to přestává bavit, a tak už se na nádraží nevrací.

V posledních čtrnácti dnech proto městští strážníci coby strážci mravů a pořádku pravidelně dohlížejí na místa kolem hlavního nádraží a snaží se vypudit bezdomovce, ale i opilce a žebráky mimo budovu i historickou část Brna. „Říkáme jim, ať jdou třeba do parku. Nesnažíme se předstírat, že ten problém vymizí, ale je to přestává bavit, a tak už se na nádraží nevrací,“ řekl Ghanem, který uznal, že se tito lidé jen přesunou jinam. Podle něj však právě až do parku dojde postupně menší skupina lidí, a tak nenadělá tolik hluku a nepořádku, než kdyby se scházeli v centru a na nádraží.

Ghanem poznamenal, že zásadní vyhláškou v boji proti problémovým lidem, byl jednoznačně zákaz alkoholu na veřejnosti v roce 2011. Uznal, že i když osoby před nádražím pokutují za to, že pije krabicové víno, většinou z nich peníze nedostanou. Podle něj však podstatnou roli v tomto procesu hraje povinnost dostavit se na úřad, který z nich pokutu vymáhá. „Časem je to přestane bavit a raději si dají pozor a na veřejnosti nepijí, než aby zase museli jít na úřad,“ popsal mluvčí strážníků metody, kterými v Brně bojují proti problémovým občanům.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz