Senioři došli, Babiš přesedlává na živnostníky

KOMENTÁŘ

Senioři došli, Babiš přesedlává na živnostníky
Komentáře

Lenka Zlámalová

Po dlouhé době je tady první návrh ze stáje Andreje Babiše, který si skutečně zaslouží pochvalu. Byť zatím nejde o víc než ideu a ďábel se většinou skrývá v detailech. Návštěva Singapuru, který patří k nejkonkurenceschopnějším zemím světa, nejspíš s Andrejem Babišem zacloumala. Nejspíš tam viděl, že podnikání funguje, pokud ho nedusí byrokracie, jako jsou složité daně. V tom je Singapur přímým protikladem Česka. Čas podnikatelů, který musí strávit nad daněmi, je tam zlomkový. Proto jim zbývá mnohem víc času a energie na skutečné podnikání.

Byrokratická zátěž, která se od chvíle nástupu Andreje Babiše do politiky v roce 2013 výrazně zvýšila, je spolu se slabým vzděláním největším handicapem země. Odsuzuje nás do role zóny levné práce. Tam, kde je hodně byrokracie, se vždycky nejhůř podniká a obchoduje, takže nezbývá než vyrábět, za což se ale nabízí mnohem nižší platy.

Babišova ministryně financí Alena Schillerová přichází s nápadem, aby se živnostníkům výrazně zjednodušil život tím, že budou státu odvádět jen jednu platbu. Její součástí by měly být daně i odvody sociálního a zdravotního pojištění. Už žádné tři formuláře, komunikace se třemi různými úřady (Finanční správou, zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení). Onu paušální částku by živnostník mohl zaplatit buď jednou ročně, nebo ve dvanácti splátkách. Této možnosti by mohli využít všichni podnikatelé s obratem do milionu korun ročně.

Zatím není jasné, jak vysoká by ta jednotná částka byla, takže je předčasné hodnocení, jestli Babiš daně pro živnostníky snižuje, nebo zvyšuje. Na detaily je potřeba počkat. Novinka by měla odstartovat nejdříve v roce 2021. To je zrovna rok parlamentních voleb.

Princip je to inteligentní. Fakticky kopíruje jednotné inkasní místo, s nímž kdysi přišel ministr financí Miroslav Kalousek ve vládě Petra Nečase, a nikdy nebylo uvedeno do života. Není jediný důvod, aby každý daňový poplatník neposlal státu jen jednu částku. Úředníci už by si ji sami rozposílali na účty berňáku, sociální správy a zdravotní pojišťovny.

Je to tak jednoduché, že zaráží, proč už to nefunguje dávno. Zvlášť v současné digitální době. Není žádný důvod, aby tu jednotnou platbu v jedné paušální částce neplatili všichni občané a firmy, nikoliv jen živnostníci, pro něž ji Babiš připravuje. Matematicky není problém nastavit pro každou skupinu daňových poplatníků stejně vysokou daň a odvody jako platí dnes.

Babišův plán jistě narazí na odpor úředníků na všech třech dotčených místech. Na berňácích, sociální správě i zdravotních pojišťovnách. Nebudou se chtít připravit o práci, takže sepíší dlouhý seznam, proč to nejde. Jedna paušální platba totiž logicky znamená snížení všech možných výběrčích o dvě třetiny. Andrej Babiš tady má skvělou možnost předvést své pověstné manažerské schopnosti.

Jestli to dokáže, udělá první věc, kterou zemi skutečně prospěje a zvýší její konkurenceschopnost.

Zajímavé je, že si na živnostníky, které od svého nástupu k moci mučil novou byrokracií od EET po kontrolní hlášení, vzpomněl až teď. Vysvětlení bude čistě marketingové. Babišova podpora bez ohledu na to, co zrovna vyvádí, osciluje kolem 30 procent. Jejím základním stavebním kamenem je přízeň více než poloviny seniorů. Ty další ale už nejspíš podle průzkumů, které má Andrej Babiš v ruce, nejde získat ani vyššími penzemi. Takže se přeskočí na živnostníky.