Poslední šance pro drobné podnikatele? Politici žádají výjimky z EET
Babišovy pokladny
O výjimce ze zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) pro nejmenší živnostníky bude ve středu jednat vláda. Liberecký kraj v čele s hejtmanem Martinem Půtou (STAN) navrhuje, aby se povinnost týkala pouze plátců DPH. Bojí se likvidace malých živnostníků i zhoršení dostupnosti služeb hlavně na venkově. Obdobný návrh opozičních poslanců z TOP 09 přitom už před časem vládní kabinet odmítl. Změny navrhuje i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Opozice je vůči novým návrhům spíše skeptická.
„Už dnes se ukazuje, že jsme měli pravdu, když jsme EET odmítali. Je k ničemu a způsobí mnoho problémů. Vláda ho silou prosadila a teď přichází její jednotliví členové s návrhy různých výjimek. Nejlépe by bylo, kdyby vláda od tohoto projektu ustoupila. V tom by zcela jistě našla naši plnou podporu,“ uvedl deníku ECHO24.cz předseda ODS Petr Fiala.
Koalice i vládní hnutí ANO však úpravy v zákoně o EET nechce. „Největší problémy českého daňového systému jsou nejrůznější výjimky, které jsou nesystémové a vytváří další nerovnosti. EET má narovnat tržní prostředí a omezit daňové úniky,“ komentoval serveru šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
Změny v zákoně by podle dřívějšího stanoviska kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) byly proti smyslu EET – nedošlo by údajně k narovnání tržního prostředí ani omezení šedé ekonomiky. Těžit by z toho mohli prý nepoctivci, kteří by evidenční povinnost mohli obcházet, a drobné podnikatele by to oproti jiným mohlo navíc zvýhodnit.
Do Sněmovny by se novela zastupitelů z Libereckého kraje mohla dostat v září. Tam už několik měsíců leží obdobný návrh opozičních poslanců Martina Plíška a Marka Ženíška z TOP 09 v čele s předsedou strany Miroslavem Kalouskem, nedostal se zatím ani do prvního čtení.
Opozice: Jurečka nás předtím neslyšel?
Změny v klíčovém zákoně ministra financí Andreje Babiše (ANO) prosazuje také lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Ze zákona o EET by chtěl vyjmout prodejce na farmářských trzích i některé drobné živnostníky, kteří mají podnikání jen jako vedlejší příjem. Pro ně bude podle Jurečky zavedení online pokladen likvidační. Vysloužil si za to však kritiku pravicové opozice i od vládního partnera.
„Pan Jurečka nejprve hlasuje pro EET v plném rozsahu a nyní chce udělat výjimku. To si asi z lidí dělá legraci. Že to bude pro celou řadu drobných živnostníků likvidační, jsme upozorňovali řadu měsíců. Proč to neslyšel?“ komentoval deníku ECHO24.cz šéf poslanců TOP 09 František Laudát.
Opozice přitom upozorňuje, že ministr Jurečka postupoval podobně i v případě registru smluv, který úřadům od července nařizuje zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun. Ačkoli úpravu před rokem podpořil, teď prosazuje výjimku pro Budvar.
Faltýnek: Farmáři mají dost času na přípravu
I tak ale podle Laudáta opoziční TOP 09 návrh ministra zřejmě podpoří. „Podpoříme jakoukoli možnost zachránit živnostníky. Jim totiž půjde o existenci. Sami jsme jasně deklarovali, že v případě naší účasti ve vládě EET zrušíme,“ dodal poslanec.
Podle Jaroslava Faltýnka je výjimka pro farmářské trhy nesystémová. „Způsobí nerovnosti na trhu, bude obtížně kontrolovatelná a těžko se bude spravovat. Není důvod preferovat zemědělské produkty a tržiště od jiných produktů a forem prodeje. Navíc farmáři spadnou do systému až v březnu 2018, mají tedy více než dost času na přípravu než jiní prodejci,“ uvedl poslanec ANO.
Zavedení online pokladen se plánuje od 1. prosince. V první fázi se bude EET týkat hoteliérů a restaurací. Další podnikatelé a živnostníci se zapojí v následujících měsících. Proti přijetí zákona protestuje opozice, se stížností se obrátila na Ústavní soud.