1 Zahalování z náboženských důvodů

Egypt chce zakázat nikáby na veřejnosti. Prý odporují islámu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Egyptský parlament se zabývá návrhem zákona, který by zakázal ženám nošení nikábů na veřejnosti. Závoj, který zakrývá celý obličej kromě očí, totiž podle kritiků s islámským náboženstvím vůbec nekoresponduje, píše britský list The Independent.

Nošení nikábu je v Egyptě jako převážně muslimské zemi celkem běžnou záležitostí. Zákaz závoje zakrývajícího celý obličej kromě očí by po schválení zákona platil na veřejných místech a ve vládních budovách.

Pro nový zákon je například poslankyně a profesorka z káhirské Univerzity al-Azhat Amna Nosseirová. Podle ní islám nošení závoje nevyžaduje a ve skutečnosti tento zvyk nemá kořeny v muslimském náboženství.

Čtěte také: Egyptská vláda nařídila zavřít centrum pečující o oběti mučení

Tuto tradici měli přinést na Arabský poloostrov židé ještě před vznikem islámu. Řada pasáží v koránu je navíc v přímém rozporu k nošení závoje, upozorňuje Nosseirová. Korán namísto toho podle ní vyzývá k nošení skromného oblečení a přikrývek hlavy, zakrývání obličeje ale nijak nevyžaduje.

Egypt začal nošení nikábů omezovat už dříve. Například letos v únoru začal takový zákaz platit pro lékařky a zdravotní sestry Káhirské univerzity při práci v nemocnici nebo při výuce. Důvodem má být „ochrana práv a zájmů pacientů.“ Už loni v září univerzita zakázal nosit závoj akademickým zaměstnancům při výuce jako reakci na stížnosti, že nošení nikábu stěžuje profesorům efektivně komunikovat s jejich studenty.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.