První česká oběť teroristů v Evropě. Zaorálek nabízí pozůstalým pomoc
Teror v Berlíně
Naďa Čižmárová se stala první Češkou, která zemřela při teroristickém útoku v Evropě, oznámil to ministr zahraničí Zaorálek na tiskové konferenci. Další dvě z dvanácti obětí útoku ještě nejsou identifikovány, podle ministra je ale pravděpodobné, že Češi mezi nimi už nejsou.
„Ministerstvo požádalo všechny úřady které řešily situaci v Berlíně. Pan Čižmár nás poté sám informoval o tom že postrádá svou manželku,“ řekl Zaorálek na tiskové konferenci. Podle manžela oběti bylo pravděpodobné, že se nacházela na místě útoku. „Pan Čižmár poté přinesl fotografie na policii a vzorek DNA. Poté jsme dostali potvrzení, že se mezi mrtvými nachází Naďa Čižmárová. Na zveřejnění jména jsme se dohodli s manželem,“ řekl ministr zahraničí.
„Panu Čižmárovi jsme smutnou zprávu sdělili osobně. Svolali jsme tuto tiskovou konferenci, protože je to poprvé, co je obětí v sousední zemi Češka. Panu Čižmárovi jsem nabídl pomoc a ten mi sdělil, že ji bude potřebovat. Jsme s ním spolu v každodenním kontaktu,“ řekl Zaorálek.
Ministr také ujistil, že se snaží o odvrácení všech případných nebezpečí. „Chtěl bych vás ujistit, že jsme také v kontaktu s premiérem a ministrem vnitra. Děláme všechno proto, aby se podobní lidé, co páchají teroristické útoky, nepohybovali po naší zemi. To, co se odehrává kolem nás, je důkazem, že si nemůžeme různé kroky dovolovat sami, ale pouze ve spolupráci s ostatními státy,“ uvedl Zaorálek na tiskové konferenci.
Češi naléhali na německé úřady
Zaorálek se nechtěl vyjadřovat k tomu, proč identifikace české občanky mezi oběťmi útoku trvala několik dní. Česká diplomacie podle něj naléhala na německé úřady, aby práci urychlily. Podle něj je nyní zásadní, aby byl dopaden pachatel útoku. Německá policie v této souvislosti podezřívá Tunisana Anise Amriho, pátrá po něm v Německu i v dalších evropských zemích. „Potrestat tohoto pachatele pokládám za nejdůležitější,“ řekl ministr.
České občany Zaorálek vyzval, aby se podobnými teroristickými činy nenechali zastrašit. Zároveň připustil, že riziko útoků a jejich četnost se za poslední rok zvýšila, a lidé by proto měli být pozorní. „Člověk musí vyzvat k obezřetnosti, která musí být větší. Dnes nemůžeme podobné události vyloučit,“ řekl.
Premiér Bohuslav Sobotka s odkazem na dnešní informaci prohlásil že se v Německu tragicky potvrdilo, že terorismus nezná hranice a že jeho obětí se může stát i český občan. Evropa musí být podle něj více než kdy jindy jednotná a silná. „Musíme zásadně posílit naši bezpečnost a vést proti těmto šíleným fanatikům nekompromisní boj,“ uvedl v prohlášení.
Atentát, při němž najel kamion do lidí na vánočním trhu v centru německé metropole, si vyžádal 12 životů. Po pravděpodobném pachateli útoku, Tunisanovi Anisovi Amrim, stále pátrá policie v Německu a dalších evropských zemích. Vedle zatím identifikovaných šesti Němců a české občanky je mezi oběťmi také řidič kamionu z Polska a turistky z Izraele a z Itálie.
České oběti terorismu
Berlín, 19. prosinec 2016. Při útoku na vánoční trh v Berlíně zemřela česká občanka Naďa Čižmárová, která dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína vjel nákladní vůz, celkem zemřelo 12 lidí. Vedle zatím identifikovaných šesti Němců a české občanky je mezi oběťmi také řidič kamionu z Polska a turistky z Izraele a z Itálie. Po pravděpodobném pachateli útoku, Tunisanovi Anisovi Amrim, stále pátrá policie v Německu a dalších evropských zemích.
Islámábád, 20. září 2008. Krátce po pumovém útoku na hotel Marriott zahynul v pákistánské metropoli Islámábádu tehdejší český velvyslanec Ivo Žďárek. Ambasador v hotelu dočasně bydlel kvůli rekonstrukci své rezidence. Samotný výbuch podle svědků Žďárek přežil, stal se však obětí následného požáru, při kterém se snažil pomáhat dalším obětem. Celkově si teroristický útok na luxusní hotel vyžádal přes 50 mrtvých a několik stovek zraněných.
Šarm aš-Šajch, 23. července 2005. Při teroristickém útoku v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově zahynul třiadvacetiletý český student z Ústí nad Labem, který pracoval jako delegát cestovní kanceláře. Tři pumové útoky, namířené na hotely a tržiště, si celkem vyžádaly 88 mrtvých a na 200 zraněných (i mezi nimi byl Čech). Mezi oběťmi bylo vedle většiny Egypťanů i osm Britů, pět Italů, pět Turků a Američanka.