Jediná ruská ideologie? 2. světová válka, říká kritik Kremlu

tajemství úspěchu propagandy

Jediná ruská ideologie? 2. světová válka, říká kritik KremluROZHOVOR
Andrej Soldatov Foto: Twitter
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Po olympiádě v Soči a anexi Krymu se postoje ruské střední třídy výrazně proměnily a kremelská propaganda začala sklízet své plody, míní Andrej Soldatov (39). Přední moskevský investigativní novinář, dříve reportér deníku Novaja Gazeta, který nyní působí ve vlastním webovém projektu Agentura.Ru, mluvil na pražské konferenci Forum 2000 o tom, proč se Vladimiru Putinovi daří získat domácí veřejné mínění na svou stranu. Deníku ECHO24.cz poskytl rozhovor.

Proč je kremelská propaganda doma tolik úspěšná?

Má to tři důvody. Prvním je to, že střední třída se zajímá o svou bezpečnost a Kreml umí velmi dovedně využívat strach lidí z krvavé revoluce, která by mohla zachvátit Moskvu. Tento obraz začala propaganda používat po arabském jaru. Poselství znělo: když budete podporovat opozici, dojde tady k něčemu podobnému, co se událo v Libyi nebo na Majdanu. Ten byl v ruské televizi líčen jako velmi krvavá záležitost s mnoha mrtvými a zraněnými. Tohle se může stát i v Moskvě, varuje propaganda.

A druhý důvod?

Tím je odkaz druhé světové války, což je v Rusku extrémně důležitá věc. Je to vlastně jediná ideologie, kterou máme. Začalo to v 60. letech, když Brežněv pochopil, že sovětské lidi nesjednotí komunismus, protože ten vlastně nikoho nezajímá. Uvědomil si, že potřebujeme něco, co sjednotí všechny. Každý má někoho, kdo byl zabit či zraněn během druhé světové války. Její odkaz nebyl představován jen jako vítězství v ní, ale jako důkaz toho, že Rusové zachránili svět.

Tak to ale viděl už Stalin...

Začalo to už Stalinem, ale on nebyl příliš spokojený s výsledky války, takže několik let po ní jsme neměli ty obří oslavy během 8. května. Až od Brežněva začal být kladen důraz na tento druh propagandy, která sjednotí všechny. Máme tolik  válečných filmů včetně těch, co byly natočeny v poslední době. Není tu už generace, která válku zažila, přesto je válka pro mladé velmi živá a aktuální. Všechno to máme z filmů a z televize.

A lidí baví na tyhle filmy koukat?

Ano, jsou velmi populární. Ty staré sovětské filmy i ty nové, které jsou ještě populárnější. Jsou velmi vlastenecké, zobrazují jen ruské zásluhy ve válce, vůbec ne britské, americké nebo jiných zemí. Je tam jen Rusko čelící fašistické invazi.

Ve válečných filmech se neobjevují žádné kontroverzní, zpochybňující pohledy?

Ne, dokonce máme zákon, podle nějž je zakázáno zpochybňovat historii druhé světové války. Takže není možné zpochybňovat ruskou verzi katyňského masakru, paktu mezi Molotovem a Ribbentropem či toho, co se těsně po válce dělo ve východní Evropě. To je zakázaná zóna pro experty a historiky.

Můžete jít do vězení, když mluvíte o tom, že viníci katyňského masakru byli Rusové?

Když jenom mluvíte ne, ale když jste příliš kritičtí. Určitá úroveň připomínání katyňského masakru je povolena, protože Medveděv a Putin projevili určitou lítost a navštívili katyňský památník v Polsku. Ale nemůžete říct, že masakr byl záměr státu, pouze že šlo o velmi nešťastnou věc, která se stala polským důstojníkům.

Zmínil jste tři příčiny úspěchu kremelské propagandy. Jaká je ta třetí?

Ta je nejdůležitější. Jde o pocit, že Západ nás podvedl. Střední třída začala mít ten pocit už v roce 1998, když Rusko zasáhla velmi hluboká ekonomická krize, která nejvíc postihla střední třídu. A ta si řekla: Učili jsme se anglicky, budovali své kariéry a podniky, přišla tahle krize a Evropa ani USA nám nepomohly. Úplně se změnila nálada mezi lidmi v Moskvě a velkých městech, střední třída začala být velmi vlasteneckou a říkala si, jak je ten Západ pokrytecký. V roce 2009 Putin už tak populární jako dřív nebyl,  ale kvůli válce v Gruzii a tomu že ruská televize byla šikovná v tvrzení jak pokrytecké bylo západní  líčení této války, začala střední třída Putina opět podporovat. To samé se děje dnes s Ukrajinou. Nikoho nezajímají Ukrajinci, obyvatelé Donbasu , každého zajímá Západ. Všichni sledují, jak se snaží podporovat Ukrajinu a oslabit Rusko. Lidem coby občanům bývalé supervelmoci není jasné jak vyjít z této situace. Především střední třídě, která  chce být hrdá na svou zemi a Putin jim ukazuje jak to udělat. Mnohem lépe než Navalnyj, protože ten a další opoziční lídři chtějí bojovat s korupcí, což pro lidi není tak atraktivní téma jako postavit se USA a celému Západu.

Jenže už i ruská opozice dokáže někdy použít nacionalistickou notu. Neobáváte se, že každý nástupce Putina se bude snažit vyhovět „vlasteneckým“ náladám?

Ano, i ruská opozice používá nacionalistickou terminologii. Hlavní problém ale je, že naše opozice byla v posledních deseti dvanácti letech extrémně slabá a zoufale hledala důvody, proč opozice ve východní Evropě získala takovou moc. Pak jsme našli odpověď a ta zní, že východoevropská hnutí se také chopila nacionalismu, protože hlásala: Všechny naše problémy jsou způsobeny Rusy. Zbavme se Rusů a můžeme vybudovat demokratický stát. Díky tomu mohla demokratická hnutí v Česku či Polsku získat velkou podporu obyvatelstvu  a to byl důvod, proč ruští lídři si začali pohrávat s nacionalistickými city. Před Ukrajinou to znamenalo zaměřit se především na imigranty, což bylo nepěkné. Ale já doufám, že většina Rusů nejsou takoví nacionalisté, jak teď může teď vypadat.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit