1

Záhadná smrt kazašského odpadlíka ve vězení ve Vídni

,

V těle kazašského disidenta a bývalého velvyslance v Rakousku Rachata Alijeva, jenž podle úřadů spáchal sebevraždu oběšením, se našly stopy po utišujících lécích. Informovala o tom agentura Reuters. Někdejší zeť kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva byl nalezen mrtvý v úterý ráno ve vídeňské vězeňské nemocnici. Rakouská prokuratura Alijeva v prosinci obžalovala z podílu na vraždách dvou bankovních manažerů v Kazachstánu.

První toxikologické testy odhalily stopy barbiturátů v Alijevově těle, řekl mluvčí vídeňské prokuratury a zdůraznila, že závěrečná zpráva o pitvě může být hotová až za několik dní. Odhalené barbituráty jsou druhem uklidňujících léků, které je obtížné v Rakousku sehnat, tvrdí jeden z Alijevových právníků Manfred Ainedter. „Nyní je mimo úvahu, že by šlo o normální sebevraždu,“ řekl Reuters Ainedter, který měl od počátku ohledně sebevraždy pochybnosti.

Kazašské orgány činné v trestním řízení Alijeva stíhaly od roku 2007, ale Rakousko zamítlo dvě žádosti o jeho vydání. Naopak zahájilo vlastní vyšetřování a loni v červnu na Alijeva uvalilo vazbu. Bývalý manžel Darigy Nazarbajevové, dcery kazašského prezidenta, byl v Kazachstánu v nepřítomnosti odsouzen k úhrnnému trestu 40 let vězení. V Rakousku mu hrozilo nejméně deset let. Alijev byl kritikem Nazarbajevova režimu a tvrdil, že jeho stíhání je motivované politicky.

Podle mluvčí rakouských žalobců v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by do případu byla zapletena třetí strana. Vyšetřování však pokračuje. V den své smrti měl 52letý Alijev vypovídat před soudem v neprospěch dalších vězňů, kteří ho prý vydírali a vyhrožovali smrtí, která měla vypadat jako sebevražda, píše Reuters.

Čtěte také: Zetě kazašského prezidenta našli oběšeného v cele

Rakouské úřady tvrdí, že záznamy z bezpečnostních kamer a elektronického zabezpečení dveří neukazují, že by do Alijevovy cely před jeho smrtí vnikly neoprávněné osoby. Jako člen organizované skupiny Alijev v roce 2007 údajně zorganizoval únos a vraždu Žoldase Timralijeva a Ajbara Chasenova, dvou manažerů bankovního ústavu Nurbank. Jejich těla se známkami mučení byla nalezena na předměstí Alma-Aty. Alijev, který byl v té době už v nemilosti a na útěku, byl odsouzen ke 20 letům odnětí svobody. O rok později mu soud přidal dalších 20 let za údajnou přípravu puče.

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.