Ukrajina se bojí. Rusové přivážejí další tanky, hlásí NATO

Křehké příměří

Ukrajina se bojí. Rusové přivážejí další tanky, hlásí NATOAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek - ruský tank T-90 Foto: Foto: Shutterstock
2
Svět

Echo24

Přestože v noci na neděli vrcholily pravoslavné Velikonoce, na Ukrajině se opět ozývala střelba. Ukrajinská armáda obvinila separatisty z nejméně osmnácti útoků. Stranou nezůstala podle ní ani Rusko, které ještě zintenzivnilo dodávky vojáků i zbraní na pomoc separatistům. Přítomnost moderních verzí tanků T-80 a T-90 a další těžké techniky potvrdilo i NATO.

Armáda podle svého nedělního komuniké od sobotního večera do půlnoci zaznamenala osmnáct případů, kdy separatisté ostřelovali ukrajinské pozice z minometů, granátometů a ručních zbraní. „Ukrajinští vojáci kladli nepříteli účinný odpor a přinutili jej se stáhnout,“ tvrdí armáda o boji s rebely o obec Luhanské v Doněcké oblasti. Žádné oběti prozatím nehlásila ani jedna strana.

Armáda rovněž obvinila Rusko, že zvětšuje dodávky zbraní i „žoldnéřů-dobrovolníků“ separatistům. Rovněž NATO podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung zaznamenalo přísun ruských posil separatistům, a to včetně moderních verzí tanků T-80 a T-90, děl a protiletadlových zbraní.

Ruská technika byla připravena na hranicích už v sobotu

Už během soboty přitom hlásila ukrajinská strana, že na hranicích s Ruskem v rostovské oblasti je 30 tisíc ruských dobrovolníků, kteří se hlásí k samozvaným lidovým republikám na Donbasu. Společně s nimi tam mělo také být 420 ruských tanků, 1920 obrněných vozidel, 500 dělostřeleckých systémů, téměř 200 raketometů, 380 bojových letounů a 130 helikoptér.

Konkrétní počty ruské vojenské techniky oznámil zástupce velitele akce na východní Ukrajině plukovník Valentin Fedyčev a jeho slova citoval ukrajinský server Pravda. Moskva své zapojení do ukrajinského konfliktu na straně proruských separatistů opakovaně popírá. Podepsáním minských dohod se navíc Rusko zavázalo ke stažení těžkých zbraní a předání kontroly nad hranicemi ukrajinské straně.

K vyzbrojování se podle Fedyčeva uchýlili i představitelé Luhanské lidové republiky, kteří se shlukují na ukrajinských hraničních bodech v Dovžanskiji a Červenopartizansku. To samé se údajně začalo dít i v Doněcku. „Rusko na to všechno nejen dohlíží, ale také celý proces řídí,“ prohlásil Fedyčev.

Navzdory svátkům útočí i ukrajinská armáda, hlásí separatisté

Z porušení příměří navzdory minským dohodám i oslavám Velikonoc zároveň obvinili proruští separatisté ukrajinskou armádu. Podle povstalců z hlavní bašty separatistů Doněcka se válčilo v okolí doněckého letiště.

„Během posvátné noci dvě roty ukrajinských vojáků zaútočily na ves v blízkosti doněckého letiště. V přímém boji byl útok odražen, bez vlastních ztrát,“ uvedlo „ministerstvo obrany“ povstalecké Doněcké lidové republiky.

Čtěte více: Ukrajina zadržela lodě mířící na Krym, včetně ruského tankeru

Po americkém konvoji projedou Českem Putinovi motorkáři

Ruská stíhačka se téměř srazila s americkým letadlem