1

Česká televize: status quo zachován. Naštěstí

Témata:

Rada ČT zvolila na dalších šest let šéfem veřejnoprávní televize dosavadního ředitele Petra Dvořáka. Projednou si komentátor, tedy člověk, jenž profesně žije z „tepání nešvarů“ a volání po změně, může dovolit konstatování, že je něco v pořádku. Mimo jiné proto, že při vší kritičnosti k recyklování zábavných pořadů, které si zasloužily být zapomenuty, občasným úletům v dramatické tvorbě, nedostatečné důkladnosti zpravodajství o tom či onom – Česká televize v mezích možností toho, co je v téhle zemi možné očekávat, funguje docela dobře. A během posledních let se změnila k lepšímu. Mohu to potvrdit i z vlastní zkušenosti (jasně, někdo mi může vytknout, že si tímhle komentářem přihřívám vlastní polívčičku, želízko, prostě něco – klid, přátelé). Jako scenárista docela velkého a v rámci toho, nač je český divák uvyklý, v něčem atypického projektu jsem se na straně ČT setkal s pochopením, otázkami a připomínkami, které měly hlavu a patu, věcností – nebývalo to normou. Ale nejde o moje zkušenosti ani tolik o dramatickou tvorbu. 

Česká televize je dnes také důležitější, než bývala, ne kvůli tomu, že by rostl význam televizního vysílání (spíš klesá), ale kvůli celkovému a prudkému zhoršení celkové situace v médiích, které nastalo z důvodů jaksi globálních – strmý pád prodeje deníků a s tím související kvalitativní úpadek, nástup kultury sociálních sítí s jejich názorovými bublinami, instantními soudy a silnými názory. Jsou tu taky příčiny, řekněme, místně specifické – oligarchizace sdělovacích prostředků, způsob, jímž zdejší mediální scénu proměnil nástup Andreje Babiše.

Česká televize se vůči jeho vlivu jeví být docela imunní, zároveň je to médium ještě pořád vlivné a silné, peněz má dost. Logicky to taky šéfovi ANO, prezidentovi a táboru jejich příznivců vadí a dávají to vehementně najevo. Prezentují ČT jako zákeřnou instituci, jejímž úkolem je „vymývání mozků“. Rada se rozhodla zvolit nového ředitele teď, byla v tom jasná taktika nenechat volbu až na čas po volbách. O budoucnosti ČT včerejší volbou jistě není definitivně rozhodnuto, bude-li nový establishment dostatečně odhodlaný a bezohledný, jistě může dosáhnout svého. Je obvyklé hořekovat nad tím, že to či ono „není ideální“, Česká televize taky není. Ale jakákoliv realistická úvaha nad alternativami, které skutečně připadají v úvahu, velí dát přednost tomu, co dnes ve veřejnoprávní televizi je, před tím, co by být mohlo.   

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.