‚Jako sjednocení Němecek.‘ Irský premiér zve sever ostrova do republiky
REFERENDUM PRO SEVERNÍ IRSKO?
Po skotské premiérce Nicole Sturgeonové zmínil referendum, které by znovu otevřelo cestu do Evropské unie další politik. Irský premiér Enda Kenny řekl, že severní Irové by měli mít právo dát jasně najevo, jestli chtějí být ve Spojeném království nebo připojit se k Irsku, potažmo být v Evropské unii, nebo mimo ni. Situace po brexitu je podle něj srovnatelná se sjednocením Německa po pádu Berlínské zdi po roce 1989. O jeho slovech informoval EU Observer.
„Diskuse a vyjednávání, které se uskuteční v průběhu příštího období, by měly být brány v potaz. … Jestli je jasný důkaz, že většina si přeje opustit Spojené království a připojit se k republice, je na místě diskuse,“ řekl nedávno premiér a šéf strany Fine Gael.
Zároveň připomněl, že by se tím pro obyvatele Severního Irska otevřela možnost, jak zůstat v Evropské unii. Pokud projeví jasnou vůli k tomu, že chtějí hlasovat o své budoucnosti, měli by podle Kennyho takovou možnost dostat. Premiér dodal, že by Evropská unie měla s takovým scénářem počítat.
V referendu o setrvání Spojeného království v EU hlasovalo téměř 52 procent pro brexit. Zatímco obyvatelé Walesu a Anglie volili spíše odchod, většina lidí ve Skotsku a Severním Irsku chtěla v Evropské unii zůstat.
Premiér Kenny přirovnal situaci Severního Irska, které by se připojilo k republice, k době po pádu Berlínské zdi. Německá demokratická republika se v říjnu 1990 připojila ke Spolkové republice Německo.
V roce 1922 bylo odmítnuto parlamentem (zřízeným roku 1919 pouze pro prvních šest hrabství) připojení k nově ustanovenému samostatnému Irsku. Severní Irsko tak zůstalo součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, což k čemuž se vláda Irska stavěla odmítavě. Dodnes tu panuje složitá společenská situace, kterou eskalovaly militantní teroristické skupiny z obou táborů, a teprve roku 1994, resp. 1998 bylo podpisem Belfastské smlouvy vyhlášeno příměří.