33 zraněných po úderu blesku při mládežnickém fotbalovém zápasu

Prudké bouře

33 zraněných po úderu blesku při mládežnickém fotbalovém zápasuAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Úder blesku při mládežnickém fotbalového zápasu v Německu si podle zpřesněných policejních údajů v sobotu vyžádal 33 zraněných, mezi nimiž je 29 dětí. Některá zranění jsou vážná, vyplývá podle agentury DPA ze zpřesněného sdělení policie.

Během noci na dnešek se počasí uklidnilo, dnes lze ale na takřka celém území Německa podle meteorologů znovu počítat s bouřkami.

Výboj udeřil z čistého nebe během mládežnického fotbalového zápasu ve městě Hoppstädten v německém Porýní.

Podle původních zpráv odvezli záchranáři třicet dětí ve věku od devíti do 11 let do nemocnice na preventivní vyšetření. Policie v noci na dnešek upřesnila, že zranění utrpělo 29 dětí a čtyři dospělí. Nejvážnější je stav pětačtyřicetiletého opatrovatele, který musel být resuscitován po srdeční zástavě. Rozhodčí, který byl mezi nejvážněji zraněnými zmiňován původně, utrpěl pouze lehčí poranění.

Bouřky v sobotu páchaly škody i v jiných částech v Evropy. V pařížském parku zasáhl úder blesku skupinku dětí a dospělých, kteří zde byli na narozeninové oslavě. Jedenáct lidí bylo zraněno, z toho osm dětí. Při bouřích přišli v sobotu o život dva lidé v Polsku.

Potíže i v Česku

Kvůli silné sobotní bouři museli hasiči v Jílovicích na Hradecku evakuovat z místního hřiště více než čtyři sta dětí, které ohrožovaly lokální záplavy. Voda způsobila nejvíce škod v obcích Výrava, Librantice, Jílovice a Jeníkovice, kde zatopila několik objektů. ČTK to dnes řekl mluvčí královéhradeckých hasičů Ondřej Sezima. Následky silné bouře museli likvidovat v několika případech také hasiči v Pardubickém kraji.

V Jílovicích se konala v sobotu odpoledne soutěž dětí a mládeže v požárním sportu, hřiště však bylo ohrožené místními záplavami. Na místo vyrazily jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. „Hasiči neprodleně zahájili evakuaci dětí ze hřiště a mnoho z nich doslova v náručí přenášeli do připravených aut a autobusu,“ uvedl mluvčí. Záchranáři malé hasiče evakuovali do budovy školy v Českém Meziříčí, kde si je později mohli vyzvednout jejich rodiče. Při záchranné akce nebyl nikdo zraněn.

Lokální zátopy zaplavily desítky sklepů, v Jílovicích ve dvou desítkách případů také vnikla do obytných prostor. Například ve Výravě voda zalila větší část obce, ještě večer kolem 20:00 se v jejím středu nacházela veliká laguna. „Hasiči museli evakuovat zhruba desítku lidí, dvěma lidem bylo nutné zajistit náhradní ubytování,“ dodal mluvčí. Podle mluvčího hasičů zatím nebyly vyčísleny škody, které přívaly vody způsobili, hasiči jsou připraveni pomoci odčerpávat vodu ze zatopených objektů.

V Pardubickém kraji hasiči například po 22:00 vyjížděli k čerpání vody ze zatopeného podjezdu v Žichlínku na Orlickoústecku, po 19:00 hasiči pomáhali s čerpáním vody a bahna z rodinného domu v Letohradu – Kunčicích. V Letohradu také bylo nutné čerpat vodu ze zaplaveného dvoru v areálu bývalé pily.

Na východě Čech je dnes jasno až polojasno, teploty se pohybují od deseti do 16 stupňů Celsia. Podle meteorologů by mělo být postupně až oblačno, odpoledne a večer se může objevit občasný déšť, přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 29 stupňů Celsia.

Čtěte také: V Paříži uhodil blesk do skupiny dětí, krupobití zasáhlo i Česko