'Zabiju tě!' Lidé bez práce útočí na úřednice. Létají urážky i počítače

Agrese na úřadech práce

'Zabiju tě!' Lidé bez práce útočí na úřednice. Létají urážky i počítačeNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Pepřové spreje, SOS tlačítka, kamery nebo dohled policistů chrání zaměstnance na úřadech práce. Od začátku letošního roku se potýkaly úřednice se stovkou slovních a třemi desítkami fyzických napadení. Krom sprostých slov létají kanceláří i počítače. Nezaměstnaní a příjemci dávek hmotné nouze si vybíjejí vztek na bezmocných úřednicích. Strkají do nich, vyhrožují zabitím nebo slibují, že si na ně po práci počkají. Není divu, že úřednice kvůli stresu práci opouští.

Útokům často čelí záchranáři, učitelé a letos také přibylo agresivních výpadů na úřadech. Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková upozornila, že zaměstnanci úřadů práce jsou nejvíce ohroženými úředníky v zemi. „Přitom mají nejmenší možnosti se bránit,“ podotkla.

Bezpečnost úředníků, respektive úřednic, protože těch je úřadech práce 99 %, zatím řeší zvýšený počet lidí v kanceláři, propojené místnosti, pepřové spreje po ruce, ale i nákladnější opatření jako jsou přepážková skla, bezpečnostní kamery nebo SOS tlačítka, která přivolají policii. „Průměrná doba příjezdu po nahlášení incidentu se pohybuje mezi 5 až 10 minutami. Většinou jej vyřeší slovní domluvou. Pokud je klient hodně agresivní, odvedou si ho na služebnu. V některých případech jsme už ale museli podat i trestní oznámení,“ řekla Bílková.

Výhrůžky zabitím řeší soud

Než ale dorazí policie, dá se toho stihnout spoustu. „Ne že by měly úřednice zlámané nohy, ale často do nich strkají, shazují počítače. Nejčastější je slovní teror, že si na ně počkají, že vědí, kde bydlí a má psa. Různě vyhrožují,“ přiblížila dění na pracovních úřadech mluvčí Kateřina Beránková, která také popsala jeden z útoků na úřednici na oddělení nepojistných sociálních dávek. „Klientka dotyčnou nejdříve slovně urážela, a jak se stupňoval její vztek a agresivita, začala jí zcela vážně vyhrožovat zabitím. Jelikož se dopustila přečinu výtržnictví a vyhrožovaní, rozhodl soud o udělení pětiměsíčního trestu odnětí svobody s odkladem na 15 měsíců,“ vybrala si jeden z několika případů, které skončili u soudu Beránková.

I lidé, kteří jsou normálně schopni kontrolovat své chování, mohou překročit mez a vybouchnout.

Proč jsou nezaměstnaní vůči úřednicím tak agresivní, vysvětlil psycholog Ivan David. „Hledají chybu mimo sebe, aby se zbavili pocitu viny, že ztratili zaměstnání a nemohou ho dlouhodobě najít. Právě na úřadu práce se aktualizuje pocit, že jsou bez práce,“ řekl David a upozornil, že jsou to muži, kteří bývají více ve stresu z toho, že nemají práci, jelikož mají pocit, že selhali v roli živitele rodiny. Podle Davida na druhou stranu většina mužů nedokáže na ženu zaútočit, jelikož mají brzdu. Ta však může být odstraněna právě stresem z nezaměstnanosti.

„Mají snížené sebehodnocení, což ovlivňuje i chování. I lidé, kteří jsou normálně schopni kontrolovat své chování, mohou překročit mez a vybouchnout,“ vysvětlil příčinu útoků David.

Ředitelka Úřadu práce ČR upozornila, že někteří agresoři jsou dokonce pod vlivem omamných látek. Proti jejich nepřípustnému chování není podle Bílkové v současné době žádná účinná obrana. Proto doufá, že dojde k zákonné úpravě, která umožní zvýšit ochranu úředníků.

Psycholog David doporučil, že by stačilo monitorovat hovory například kamerovým systémem. „Byl by na ně i na úředníky vyvinut určitý tlak, ale především by byli klienti snadněji trestáni za přestupek, jelikož by to bylo nahrané,“ uvedl David.

Nadávky si vyslechnou i maminky s dětmi

Mluvčí Beránková také upozornila, že se kromě úřednic bojí i maminky s dětmi, které si chodí pro dávky, a musí poslouchat, jak jiní křičí na úřednice sprosté nadávky. „Jeden nezaměstnaný při každé návštěvě napadá verbálně zaměstnance úřadu práce. Jeho agresivita se projevuje křikem a nepublikovatelnými vulgarismy. Jeho slovní napadání se většinou po upozornění, že se může jednat o přestupek, stupňuje. Pracoviště opouští obvykle za doprovodu městské policie,“ uvedla jeden konkrétní příklad Beránková.

Není to tak, že tam, kde je nejvyšší nezaměstnanost, by docházelo k útokům nejvíce.

Kde je v Čechách situace nejhorší, však nedokázala konkrétně říct. „Je to vesměs po celé republice. Není to tak, že tam, kde je nejvyšší nezaměstnanost, by docházelo k útokům nejvíce. Děje se to totiž především úřednicím, které poskytují dávky hmotné nouze,“ vysvětlila mluvčí, proč nemůže jmenovat konkrétní město.

Narůstající počet útoků na úřadech práce, má za následek i to, že zaměstnanci nevydrží v těchto podmínkách dlouho pracovat. „Dvě stě jich letos přišlo a 180 odešlo,“ přiznala Beránková a dodala, že to souvisí právě se stresem a pracovním vypětím, které v práci zažívají.

Ivan David vysokou fluktuaci vysvětlil tím, že se takovýto stres nedá dlouhodobě snášet. „Ta míra únosnosti samozřejmě závisí na citlivosti člověka, ale jsou to jen výjimky lidí, na které můžete řvát, a nic to s nimi neudělá. Proti nadávkám a vyhrožování se moc obrnit nedá,“ řekl David. Úřednicím podle něj může dlouhodobý stres způsobit například astma nebo žaludeční vředy. Naakumulovanou úzkost si pak mohou ženy vybíjet v rodině, což se odrazí i na kvalitě partnerských vztahů.

Sdílet:

Hlavní zprávy