Propadák dvou ministrů a TOP 09, vláda na koni
Pět zpráv senátních voleb
TOP 09 nezískala jediné senátní křeslo a její lídři Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek museli přiznat porážku. Pouhé dva mandáty si připsala ODS. Sociální demokraté slaví sice s deseti novými senátory vítězství, přišli ale o většinu v horní komoře. Hned dva ministři bojovali o Senát marně. A obecně byl o druhé kolo senátních voleb jen minimální zájem.
Volební propadák TOP 09
„Přiznejme si otevřeně, my jsme tyto volby prohráli,“ zhodnotil šéf TOP 09 výsledek strany poté, co v sobotu nezískala ani jednoho senátora. A skutečně. Pokud bychom měli najít jednoho jediného poraženého letošních komunálních a senátních voleb, je jím TOP 09.
Čtěte také: 'Neúspěch, porážka. TOP 09 se musí reformovat'
Strana voliče nepřilákala v komunálních volbách, před týdnem dokonce nedokázala udržet vítězství v tradiční pravicové baště a Prahu přenechala hnutí ANO Andreje Babiše. Pár dní poté z TOP 09 odešli dosavadní pražský primátor Tomáš Hudeček i šéf místní buňky Jiří Vávra. Straníci jim vyčítali, že právě kvůli jejich dlouhodobým sporům strana v Praze padla.
Netrvalo to ale ani týden a přišla další rána. TOP 09 se do druhého kola senátních voleb dostali čtyři kandidáti. Jenže voliči si nakonec nevybrali ani jediného. Schwarzenberg i 1. místopředseda Miroslav Kalousek poté přiznali, že jde o neúspěch. Strana podle nich bude muset vyhodnotit své chyby a přistoupit k reformě.
Slabý výsledek ODS
Velký důvod k oslavám nemají ani občanští demokraté. Ze straníků bodovali pouze starosta Sedlčan Jiří Burian a starosta plzeňské části Slovany Lumír Aschenbrenner, který kandidoval za podpory Koruny české. Pro stranu, která v minulosti měla i senátní většinu, jsou dva mandáty jen slabou náplastí. Pokud předseda ODS Petr Fiala mluvil před týdnem o tom, že jeho partaj bude volby zase vyhrávat, čeká ho ještě hodně práce.
Neúspěch ministrů Chládka a Prachaře
Tři ministři v pátek a sobotu bojovali o senátorská křesla. Ministři školství Marcel Chládek a pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba z ČSSD) mandáty obhajovali. Šéf resortu dopravy Antonín Prachař (ANO) byl v senátním boji nováčkem.
Prachař prohrál souboji s bývalou zástupkyní ombudsmana Jitkou Seitlovou už v prvním kole. A nepokořil ji ani ve volebním finále. Na povolební tiskovou konferenci ministr dopravy nepřišel, zato Babiš musel odpovídat na smršť dotazů na ministrovu vládní budoucnost. „Myslel jsem, že to není tisková konference o panu Prachařovi,“ prohlásil po opakovaných otázkách roztrpčený vicepremiér.
Právě Babiš přitom ministrovi svého hnutí během kampaně příliš nepomohl. Opakovaně se vyjádřil kriticky k jeho působení na resortu. A ve volební den v rozhovoru v ČTK řekl, že si Prachař bude muset vybrat – buď půjde do Senátu, nebo zůstane ministrem. Šéf ANO pak pustil do kritiky tiskové agentury, podle něj existovala dohoda, že rozhovor zveřejní až po volbách. Přesto Babiš neřekl, že by chtěl Prachaře ve vládě vyměnit.
Překvapivý je neúspěch Marcela Chládka. Ministra školství v obvodu Kladno porazila starostka Žatce Zdeňka Hamousová (za ANO). I přes Chládkovu prohru ale premiér Bohuslav Sobotka nepočítá s tím, že by ho ve vládě nahradil. „Jeho působení v resortu školství vnímám pozitivně a neuvažuji o tom, že bych měnil ministra školství,“ uvedl premiér.
O žádném velkém vítězství nemůže mluvit ani Jiří Dienstbier. Ten se sice do Senátu probojoval a svůj mandát obhájil, nicméně na Kladně porazil kandidátku TOP 09 se ziskem pouhých 55 procent. Obecně je tak jasné, že voliči na jména ministrů téměř neslyšeli.
Kromě ministrů neuspěla ještě jedna z předních tváří ČSSD, místopředsedkyně strany a Senátu Alena Gajdůšková.
Všichni nově zvolení senátoři zde: 27 nových senátorů: podívejte se, kdo byl zvolen
Vítězná vláda
Přes problémy ministerských kandidátů vláda může volby hodnotit úspěšně. ANO získalo z nuly čtyři senátory. Dřívější vyjádření o tom, že chce Babiš získat deset křesel, vicepremiér označil za mediální nadsázku a svou snahu být ve všem první.
Výrazný úspěch slaví lidovci. Ačkoli jsou na vládní úrovni nejmenší stranou, do Senátu jim voliči poslali pět kandidátů. Další dva senátoři – Václav Hampl a Václav Láska – sem pronikli za podpory lidovců a zelených.
Rozpačité vítězství slaví sociální demokraté. Po nikterak úspěšných komunálních volbách si chtěli v Senátu spravit chuť. Z prvního kola se jim probojovalo hned 19 kandidátů. Nakonec získali deset křesel, i když ještě chvíli před sečtením hlasů někteří sociální demokraté tipovali alespoň 12 úspěchů.
Přesto je ČSSD s přehledem nejsilnější stranou v horní komoře, kde má 33 z celkem 81 senátorů. A premiér Sobotka už i díky úspěchu ANO a KDU-ČSL plánuje, co vše teď vláda prosadí. Hned na tiskové konferenci uvedl první z priorit – jeho kabinet prosadí zákon o prokazování původu majetku. A změny zřejmě dozná i ústava.
Mizivá volební účast
Senátní volby potvrdily stupňující nezájem voličů. Ještě v roce 2008 přišlo ke druhému kolu téměř 30 procent lidí. Letos na podzim jich bylo jen 16,7 procenta. Politici teď přemýšlejí, jak rekordnímu nezájmu, kdy o jednotlivých kandidátech ve finále rozhoduje často pouze minimum hlasů, čelit.
ČSSD podle premiéra Bohuslava Sobotky prosazuje zvětšení rozestupu mezi prvním a druhým kolem z jednoho týdne na dva. Plán by umožnil například to, aby pošta stihla voličům do schránek doručit hlasovací lístky, který si nyní ve druhém kole musí vyzvedávat až ve volební místnosti. Kandidáti by měli zároveň ve svém obvodu ještě o týden kampaně navíc, podobně jako ho mají dva finalisté přímé volby prezidenta.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oproti tomu připomněl volební systém v Británii, kdy lidé chodí hlasovat ve čtvrtek. Podle Babiše je proto na čase zamyslet se, zda by volby v Česku nemohly probíhat ve čtvrtek a pátek – místo pátku a soboty. Lidé by tak mohli v pátek do 14 hodin dovolit a vyjet pak na chatu nebo chalupu.