Separatisté se blíží Mariupolu, státníci apelují na dohody
BOJE NA UKRAJINĚ
Pár dní po vyhlášení příměří na východě Ukrajiny je vývoj situace velmi neklidný. Poté, co separatisté dobyli město Debalceve se boje přesouvají k Mariupolu. Z místa se ozývá střelba a výbuchy, informuje ukrajinská armáda. Na dodržování minských dohod o příměří se přitom ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru opět shodli prezidenti Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska.
O nedodržování míru se dá znovu mluvit ve válkou zpustošené východní Ukrajině. Poté, co separatisté ovládli Debalceve, prohlásili, že jsou připraveni na výměnu místních zajatců. Zbraně ale neutichly, separatisté se nyní soustředí na okolí města Mariupol, odkud je hlášená střelba a výbuchy.
Separatisté podle zdrojů z okolí Mariupolu plánují město ovládnout, přibližují se k němu přes okolní vesnice, kde jsou hlášeny boje. Do oblasti města se také přesouvá pozornost ukrajinské armády, která chce ofenzivu povstalců ve městě zastavit.
#Mariupol & #Shyrokyne Terrorists are moving equipment and fighters near Mariupol http://t.co/0OvxPimL7C pic.twitter.com/JbyM5reTaf
— Jens Odsvall (@JOdsvall)
19. Únor 2015
Armádní mluvčí Andrij Lysenko na tiskové konferenci v Kyjevě oznámil, že povstalci soustředili značnou palebnou sílu u Novoazovska, města vzdáleného asi 40 kilometrů od přístavu Mariupol. K útoku na pozice vládních jednotek se vzbouřenci zatím neodhodlali, zprávy ukrajinských médií o ostřelování Mariupolu z moře Lysenko nepotvrdil.
„Jsme připraveni se zachovat dle minských dohod,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci Andrij Lysenko. „Povolání mezinárodních jednotek je pouze pojistkou proti těm, kteří příměří nedodržují.“
Povstalci oznámili, že jsou v Debalceve ochotni zajistit bezpečnost pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Opakované žádosti pozorovatelů o přístup do města v minulých dnech odmítali s vysvětlením, že Debalceve není vzhledem k probíhajícím bojům bezpečné.
„Po stabilizaci situace v Debalceve a okolí je Doněcká lidová republika připravena zajistit bezpečnost mise OBSE ve všech oblastech regionu,“ citovala Pušilina povstalecká agentura DAN.
Pokud jde o výměnu zajatců, je prý separatistické velení ochotno navázat přímý dialog s ukrajinskou stranou. Podmínkou podle Pušilina je účast vyjednavače Viktora Medvedčuka v ukrajinské delegaci.
Čtěte také: Utvořme válečný kabinet a pozvěme síly OSN, navrhuje Porošenko
Medvedčuk, který je šéfem proruského ukrajinského hnutí Ukrajinská volba, je považován za blízkého spojence Vladimira Putina. Aby usnadnil mírová jednání se separatisty, zařadil ukrajinský prezident Petro Porošenko od konce loňského roku Medvedčuka do delegace ukrajinských vyjednavačů.
Evropští státníci apelují na dodržování dohod
Prezidenti Francie, Ukrajiny a Ruska a německá kancléřka se ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru shodli na nutnosti nového podnětu pro respektování mírových dohod pro východ Ukrajiny, na nichž se minulý týden dohodli v běloruské metropoli Minsku. O telefonickém rozhovoru Angely Merkelové, Françoise Hollandea, Petra Porošenka a Vladimira Putina ve čtvrtek informovala francouzská prezidentská kancelář.
Během telefonátu, který se měl původně uskutečnit už ve středu, čtveřice státníků odsoudila porušování klidu zbraní, k němuž došlo v minulých dnech. Balík opatření dohodnutých v běloruské metropoli by podle nich měl být dodržován „přísně a v plném rozsahu“.
Bojující strany by se měly setkat se zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a „urychleně minské dohody prosadit,“ uvedla francouzská prezidentská kancelář. Ministři zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska projednají detaily plánu během čtvrtka.
Čtěte také: Služební cesta na Donbas. Murmanští dělostřelci odmítli převelení
Podle informace ukrajinské prezidentské kanceláře Porošenko v telefonickém rozhovoru své partnery upozornil, že nelze předstírat, že by „události v Debalceve“ byly v souladu s mírovými dohodami dojednanými z Minsku. Žádal rovněž, aby byly vypracovány záruky, že se podobná situace nebude opakovat.
Porošenko rovněž požadoval osvobození všech zajatých ukrajinských vojáků, včetně těch, kteří padli do zajetí v bojích o Debalceve. Podle informace mluvčího německé vlády Putin v telefonické besedě souhlasil, že v tomto směru využije svého vlivu na donbaské separatisty.
Povstalci krátce po telefonátu oznámili, že jsou připraveni k výměně bojovníků zajatých v Debalceve. Výměna by se měla uskutečnit podle pravidla „všichni za všechny“.