Služební cesta na Donbas. Murmanští dělostřelci odmítli převelení

Konflikt na Ukrajině

Služební cesta na Donbas. Murmanští dělostřelci odmítli převeleníNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruským vojákům z dělostřelecké a raketové brigády v Murmansku, kterým hrozilo převelení na bojiště v Donbasu na východě Ukrajiny, se podařilo dosáhnout setrvání na severu Ruska. Slova velitelů o „služební cestě do Donbasu“ si prý nesprávně vyložili, informovala nezávislá televize Dožď s odvoláním na člena prezidentské rady pro lidská práva Sergeje Krivenka.

Moskva stále popírá ukrajinská a západní obvinění, že by v Donbasu bojovali ruští vojáci, nejvýše připouští výskyt ruských dobrovolníků v řadách povstalců. 

Velitel murmanské jednotky vojákům „řekl, že ho nepochopili, že o žádnou cestu na jih nešlo“, uvedl Krivenko. Stejně tak prý i zástupce velitele ujistil, že vojáci si jen obecně mají vykládat jeho slova, že „dá-li vlast rozkaz někam odjet, budete ho muset splnit“. 

Rozruch okolo reptajících vojáků z Murmanska vypukl poté, co si postěžovali ochráncům lidských práv, že po podpisu kontraktu s armádou se je velení chystá nasadit do bojů na Ukrajině. Dokonce kvůli tomu už absolvovali speciální výcvik. 

Čtěte také: 22 padlých, tvrdí ukrajinská armáda. Povstalci: Jsou to stovky

„(...) je válka, musíme bránit Rusy umírající pod bombami Ukrajinců,“ vysvětloval prý vojákům zástupce velitele, podplukovník Vjačeslav Okaněv, a vyhrožoval jim, pokud odmítnou bojovat na Ukrajině, vylíčil internetový list Gazeta.ru. Nicméně z 58 vojáků si žádost o propuštění do civilu podalo jen osm. 

Sám Okaněv listu vysvětloval, že mělo jít o doprovod humanitárních konvojů, ale že hovořil jen „teoreticky“. Podle deníku už asi 70 vojáků z posádky Sputnik u Murmanska bylo loni v listopadu na Ukrajině nasazeno, o podrobnostech však mlčí. 

Čtěte také: Rusko masívně ostřelovalo ukrajinskou armádu, tvrdí analýza

Nezávislá ruská média loni v létě upozornila na sérii pohřbů 12 výsadkářů z Pskova, kteří údajně padli na Ukrajině. Od úřadů se však nepodařilo získat oficiální objasnění. Prokuratura uzavřela vyšetřování s tím, že jde o vojenské tajemství. Ukrajinci v téže době zajali desítku ruských parašutistů, ti však tvrdili, že zabloudili a hranici přešli nevědomky a omylem.

„Armádnímu velení se daří udržovat disciplínu, dokud příbuzní ruských vojáků bojujících na Ukrajině zachovávají mlčení,“ napsal liberální list Vedomosti o dopadech nepřiznané ruské účasti v „tajné válce“ na Donbasu. Nicméně počet dezercí stoupl z 388 v prvním pololetí 2013 na loňských 629 a počet odhalených „simulantů“ z 33 na 115. Už brzy se podle listu také dají čekat problémy se stovkami, možná tisícovkami veteránů „tajné války“, podobné návratu vysloužilců z afghánského tažení v 80. letech.

Čtěte také: Ukrajina chce pozvat do země mezinárodní mírové jednotky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz