Vojáci OSN na Ukrajině? To se nám nelíbí, vzkazuje Rusko

Boje na Ukrajině

Vojáci OSN na Ukrajině? To se nám nelíbí, vzkazuje RuskoNOVÉ
Ilustrační foto Foto: ČTK/AP
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Povolání mírových sil na východ Ukrajiny může vyvolat erozi minských mírových dohod. Novinářům v Kyjevě to dnes řekl šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. Zřízení mírové mise OSN pro Donbas ve středu navrhl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Její členové by podle Kyjeva měli být rozmístěni jak na demarkační linii mezi armádou a separatisty, tak i na úsecích rusko-ukrajinské hranice, které Ukrajina nekontroluje.

„Minské mírové dohody s žádným takovým opatřením nepočítají,“ řekl Naryškin. Jeho slova podpořil i stálý ruský zástupce v OSN Vitalij Čurkin. Porošenkův návrh podle něj vyvolává podezření, že Ukrajina chce minské dohody pohřbít.

„Podle minských ujednání mohou (separatisté) v Doněcké a Luhanské republice vytvořit vlastní milice a pozorovatelské úkoly byly svěřeny Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě,“ řekl Čurkin. „Kyjev by se měl zabývat stažením těžké bojové techniky a nepředkládat nové návrhy,“ poznamenal ruský diplomat.

Nejasno mají v otázce možné mírové mise OSN doněčtí povstalci. Mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin dnes prohlásil, že s podobným návrhem přišli vzbouřenci už na počátku konfliktu. „Tehdy jsme neuspěli. Pokud ale chtějí pozvat mírotvorce teď, ať to udělají, nejsme proti,“ konstatoval mluvčí.

Opačného názoru je vyjednávač doněckých separatistů Denis Pušilin. Agentuře DAN řekl, že obě povstalecké „republiky“ se rozhodly poslat Německu, Francii a Rusku poselství s žádostí, aby „Ukrajinu vrátily na cestu mírového urovnání“. „Návrh na povolání mírových sil na rusko-ukrajinskou hranici je porušením minských dohod. Ukládají Ukrajině, aby veškeré problémy hranic konzultovala s povstalci a věnovala se jim až po místních volbách a reformě ústavy,“ řekl Pušilin.

Luhanští radikálové nemají proti povolání kontrolorů OSN námitek. Již dříve ale oznámili, že do mírové mise musejí být zařazeni zástupci Ruska a Běloruska. 

Debalceve v rukou separatistů

Z města Debalceve odešlo 90 procent ukrajinských vojáků a nyní je plně pod kontrolou separatistů. Ustupující vojáci podle Kyjeva zaujali nové, výhodnější obranné pozice. Palba v okolí Debalceve ale neustala, povstalci v noci obsadili další tři okolní obce. 

Ukrajinská armáda ve středu v Debalceve utrpěla těžkou porážku a pod tlakem povstaleckých oddílů musela důležitou železniční křižovatku vyklidit. Informace o obětech se různí, vzbouřenci počítají ukrajinské ztráty na tisíce, Kyjev hovoří o desítkách mrtvých. Vzbouřenci zřídili v Debalceve vojenské velitelství a mrtvé vyvážejí za hranice do ruského Rostova, píše agentura Unian. 

V ukrajinských médiích se ve čtvrtek objevila kritika kyjevského vojenského velení, jehož chyby údajně debalcevský ústup vyvolaly. „Prvním krokem vrchního velitele Petra Porošenka musí být odvolání (náčelníka generálního štábu Viktora) Muženka a jeho kamarádů,“ napsal dnes ve Facebooku ukrajinský poslanec Viktor Baloha. Koordinátor ukrajinských dobrovolnických oddílů Vitalij Dejneha na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že to byl právě Muženko, kdo blokoval včasný ústup vládních jednotek z Debalceve. 

Čtěte také: Utvořme válečný kabinet a pozvěme síly OSN, navrhuje Porošenko

Rusko masívně ostřelovalo ukrajinskou armádu, tvrdí analýza

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz