Podnikatelé a EET díl č. 5: Dát šanci studentce je ‚půlmilionové‘ riziko

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Podnikatelé a EET díl č. 5: Dát šanci studentce je ‚půlmilionové‘ rizikoNOVÉ 1
Domov

Tereza Vilímová

Kritizovaná elektronická evidence tržeb (EET) začne pro podnikatele v pohostinství platit od začátku prosince i přes veletoče s výjimkami, které na poslední chvíli navrhuje její autor ministr financí Andrej Babiš (ANO). Už teď je jasné, že řada podniků raději zavře. Nejvíce se hovoří o vesnických či sezónních hospodách, končí ale i podniky v Praze – například strašnická kavárna, kterou pan Lubomír raději přenechá jinému nájemci.

„Rozhodl jsem se stejně jako paní K, o které píšete ve vašem článku. Jen pohnutky byly trochu složitější, ale v zásadě stejné. K 30. listopadu přenechávám svou kavárnu novému provozovateli. Nejvíce mě uráží šikana a dehonestace podnikatelů,“ napsal serveru Echo24.cz čtenář Lubomír poté, co server zveřejnil článek o končící hospodské. „V současné době jsem dal výpověď z nájmu i výpověď z pracovního poměru jediné stálé zaměstnankyni,“ dodal.

Pan Lubomír měl kavárnu ve Strašnicích asi dva a půl roku, začal ji provozovat jako degustační podporu pro prodej vlastní značky kávy. „Po celou dobu je vybavena registrační pokladnou a všem zákazníkům byla vždy automaticky vydána účtenka z pokladny. Celé roky mám založeny všechny měsíční sestavy prodeje včetně rozdělení podle sazeb DPH. Včetně sestav prodejů z paměti pokladny. A celé roky řádně měsíc co měsíc platím DPH. I tak jsem označen za zloděje a to jen proto, že mám pohostinskou živnost,“ vysvětlil Lubomír jeden z důvodů, proč mu EET vadí.

Na jeho rozhodnutí měl velký vliv i jeho zdravotní stav. „Na přelomu srpna a září jsem měl srdeční přílohu. Doktor mi řekl, že budu v pořádku, ale že se mám vyhýbat stresovým situacím. A já jsem si uvědomil, že stres mám především z veškeré té buzerace podnikatelů. A EET už byla tou poslední kapkou,“ dodal. Lubomír ale zdůrazňuje, že jeho provoz kavárny neživil, a proto pro něj nebylo rozhodnutí tak těžké.

Nepřiměřené riziko

Lubomírovi z principu vadí riziko, které nese podnikatel, přestože si elektronickou evidenci vymyslel stát. „Čím více se blížil termín spuštění EET, tím více jsem byl přesvědčen, že se tomuto šikanoznímu jednání nechci podřídit. Ke všemu tomuto mému uvažování ještě napomáhal způsob vyjadřování současného šéfa finanční správy Martina Janečka, který vyhrožuje stupňováním kontrol a dalším najímáním až dvojnásobku kontrolorů,“ uvedl Lubomír.

Velký problém má pan Lubomír také s půlmilionovou pokutou, která podnikateli hrozí, pokud neodešle data finanční správě nebo nevytiskne zákazníkovi účtenku. Vedle stále zaměstnankyně totiž dával možnost si přivydělat studentkám. „Přeci nebudu čekat, až mně do provozovny přijde nějaký kontrolor a napaří mi pokutu za chybu moji, nebo chybu některé ze studentek?“ dodal.

Podnikateli hrozí ještě další menší pokuta do 50 tisíc a to v případě, že neumístí informační oznámení, že eviduje, nebo pokud nezajistí, že nedojde ke zneužití autentizačních údajů nebo certifikace pro evidenci tržeb. Pokud se podnikatel dopustí porušení zákona, finanční úřad či celní úřad provedou kontrolu, která může skončit i uzavřením provozovny nebo pozastavením výkonu činnosti.

Pokutu navíc můžou dostat i „nepodnikatelé“. V zákoně je stanoveno, že pokud fyzická osoba závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, hrozí jí pokuta půl milionu.

Diskuze o EET je pár dní před ostrým startem velmi živá. Ministr financí totiž minulý týden přišel s dvěma změnami, které opět uvedly podnikatele do nejistoty. Nejdříve sdělil, že by rád vyjmul z EET e-shopy, protože přišel na to, že je pro ně evidovat technicky prakticky nemožné. Poté navrhl, aby dostali výjimku živnostníci, kteří nemají ročně příjmy vyšší než 250 tisíc, pokud budou platit paušální daň. To se ale nelíbí koaličním sociálním demokratům, podle nichž by to bylo oslabování EET.

Výzva:Máte podobnou zkušenost jako pan Lubomír? Také kvůli elektronické evidenci rušíte živnost nebo zavíráte podnik? Napište nám o tom na e-mail tereza.vilimova@echo24.cz. Všechny příběhy kolem EET si nově můžete přečíst na speciální stránce ZDE.

Čtěte také: http://echo24.cz/a/wcAzv/sobotka-cssd-ve-snemovne-nepodpori-babisovy-zmeny-v-eet

Podnikatelé a EET díl č. 4: Pro Babiše jsou to drobné, zlobí se e-shopařka