Průlom: USA obvinily pět čínských funkcionářů z počítačové špionáže
Justice Spojených států obvinila pět čínských armádních funkcionářů z počítačové špionáže. Jsou podezřelí, že prováděli hackerské útoky na americké firmy s cílem dostat se k obchodním tajemstvím. Oznámilo to dnes americké ministerstvo spravedlnosti. Čína podle agentury Reuters obvinění považuje za vykonstruovaná.
Americký ministr spravedlnosti Eric Holder uvedl, že cílem útoků se stalo šest amerických subjektů včetně šesti jaderných elektráren, hutní i solární firmy. Podle Reuters byl mezi cíli i jeden odborový svaz.
Mezi postiženými firmami jsou například koncern Westinghouse, ocelárna United States Steel, výrobce hliníku Alcoa nebo zpracovatel kovů Allegheny Technologies.
Čínští armádní hackeři údajně usilovali o získání informací, které mohly být užitečné pro konkurenční firmy v Číně. K odposlechům zneužili vojenská a zpravodajská zařízení.
„Úspěch amerických firem je výsledkem tvrdé práce a férového chování ze strany našich občanů,“ řekl při tiskové konferenci Holder a zdůraznil, že USA nebudou tolerovat snahy cizích vlád o sabotáž amerických firem. Jde vůbec o první případ, kdy Amerika podává žalobu na zahraniční vládní úředníky v souvislosti s kyberkriminalitou.
Podle informací NBC považuje současná vláda Čínu za nejagresivnější národ v získávání průmyslových tajemství skrze špionáž. Například loňský rok došlo k napadení několika amerických novin, včetně The New York Times a The Wall Street Journal. Jednalo se také o čínské hackery.