Mládek útočí: Babiš to přehnal s čistkami, a tak nevybírá daně

Ministerská přestřelka

Mládek útočí: Babiš to přehnal s čistkami, a tak nevybírá daněTÝDENÍK ECHO 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Mluví se o něm jako o dalším adeptovi na odchod z vlády. Premiér mu vyčítá, že není dost viditelný a že v něm necítí dostatečného spojence proti vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO). Možná i proto teď ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na ministra financí ostře zaútočil. V rozhovoru pro Týdeník Echo Mládek mimo jiné prohlásil, že Babiš povyhazoval přes stovku úředníků, ohrozil akceschopnost resortu, a proto teď nezvládá vybírat daně. Babiš jakékoliv pochybení odmítá. Změny sice udělal, ale výběr podle něj běží, jak má.

O tom, jak co nejrychleji zvýšit výběr daní, se ministři na zasedáních vlády baví opakovaně. A opakovaně Babiše kritizují. Ostatně mají k tomu důvod. Ke konci dubna se příjmy státního rozpočtu meziročně snížily o více než osm miliard korun, meziroční pokles přitom nejvíce ovlivnil výběr spotřební daně a DPH. Koncem května už Andrej Babiš prohlašoval, že se daňové příjmy státu podařilo po předchozím poklesu meziročně zvýšit o necelých šest miliard a za celý rok to prý bude zhruba o 20 miliard korun víc. Jenže v červnu se ukázalo, že například daňové příjmy, které náleží obcím a krajům ze sdílených daní, byly za první čtyři měsíce letošního roku o 3,2 miliardy nižší. Zejména menší obce tak musí omezovat investice.

„Pan ministr Babiš sliboval, jak bude lépe vybírat ty daně. A podle celkem jednoduchých propočtů zjistíte, že on výběr daní nezlepšil. To si můžete spočítat jednoduchým způsobem, o kolik víc se má při hospodářském růstu vybírat daní,“ komentoval aktuálně největší problém ministerstva financí Babišův vládní kolega Jan Mládek.

A má také jasno v tom, proč do státní kasy neplyne z daní více peněz: „Protože pan ministr financí udělal něco, co neudělal žádný polistopadový ministr financí. Už za Klause začala platit zásada, které se dvacet let držely všechny vlády, totiž že se moc nevrtá do kádrových úředníků ministerstva financí. Babiš jich vyhodil 150. A na finančních úřadech je to podobné. Já si myslím, že to ohrožuje akceschopnost ministerstva. Myslím, že problémy, o kterých tu mluvíme, jsou dané přesně jeho kádrovou politikou. Že za horším výběrem jsou ty stovky vyházených lidí,“ uvedl dále Mládek.

Ministerstvo financí na dotaz deníku ECHO24.cz dohledalo, že za působení Andreje Babiše v resortu - tedy od konce ledna 2014 do konce června 2015 - odešlo z financí celkem 331 zaměstnanců. Výpověď dostala zhruba stovka z nich. Z dat ministerstva vyplývá, že podobné počty zaměstnanců odcházely i v předchozích letech. Nicméně ale není jasné, kolik z odcházejících úředníků bylo klíčových pro výběr daní.

Babiš: Mládek lže, ale změny být musely

Mládkovu kritiku odmítl v reakci pro deník i sám ministr Andrej Babiš. Mládek podle něj nemluví pravdu, resortu se prý daří vybírat víc.

„Ministr Mládek lže. Vybrali jsme za rok 2014 o 31 miliard daní více než 2013 a tento rok o dalších 20 miliard vybereme více a na rok 2016 plánujeme o 35 miliard korun. Pan Mládek ať se stará hlavně o svůj resort, který nechci radši komentovat. Ale skutečnost, že premiér uvažuje o jeho výměně, mluví sama za sebe,“ prohlásil Babiš.

Ten nemá o odchodech kádrových úředníků z resortu přesnou představu. Jak uvedl, sám vyhazoval pouze své náměstky, o ostatní změny se postarali náměstci, kteří v resortu zbyli. „Samozřejmě 25 let budovaný systém tradičními politickými stranami si vyžadoval změny. Já ale neznám počet lidí, nesleduju to. Mám důvěru k náměstkům, že proběhlé změny byly objektivní a určitě apolitické,“ dodává Babiš.

Podle Mládka zatím výběr daní není problémem celé koalice. To se ale může změnit hned poté, kdy se definitivně potvrdí, že plánovaný zlepšený výběr v řádu miliard korun nepřichází a daně se lépe nevybírají. Ministr průmyslu a obchodu odhaduje, že se nejpozději začátkem příštího roku ukáže, jestli se současný trend nevybírání potvrdí.

Čtěte také: Babiš stále není schopen vybírat peníze. Kdy se zvýší daně?

„Já si myslím, že výběr daní se nedaří a dařit nebude, ale nějaký čas musíme dát panu ministrovi financí, aby se mohl předvést,“ doplnil Mládek.

Teprve poté, kdy bude v celé věci jasno, by ČSSD začala tlačit na větší daně pro firmy, aby do rozpočtu dostala více peněz. Mládek se tak neshoduje s druhým mužem sociálních demokratů a ministrem vnitra Milanem Chovancem, který by debatu o růstu daně z příjmu firem rád zahájil už výrazně dříve.

Celý rozhovor s ministrem Janem Mládkem čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články