Terorista Breivik pozdravil soud v Norsku zdviženou pravicí

Soud řeší Breivikova práva

Terorista Breivik pozdravil soud v Norsku zdviženou pravicíNOVÉ 1
Svět

Echo24

Anders Behring Breivik hajloval před soudem v Norsku, který probíhá kvůli podmínkám teroristova věznění. Breivik zažaloval stát za porušování lidských práv. Pravicový extremista, který si odpykává 21letý trest vězení za zabití 77 lidí při útocích z roku 2011, si stěžuje mimo jiné na používání pout, omezování korespondence, pravidelné prohlídky cely či izolaci od ostatních trestanců.

O nacistickém pozdravu souzeného teroristy informovala agentura Reuters. Média přinesla snímky, na kterých je vyholený Breivik s napnutou pravicí. I přes přísná bezpečnostní opatření se na veřejnost dostaly snímky i video z Breivikova příchodu do improvizované soudní síně.

Soud se koná v tělocvičně ve věznici Skien, kde je Breivik zavřen. Proces by měl trvat čtyři dny. Slyšení budou doprovázet přísné bezpečnostní podmínky, média nebudou mít povoleno vysílat Breivikovo svědectví. Soud se totiž obává, že by svou výpověď mohl zneužít k propagaci svých radikálních postojů.

Breivikův obhájce Öystein Storrvik tvrdí, že jeho klient trpí depresemi a cítí se osamělý, protože nemá kontakt s nikým jiným než se zaměstnanci věznice.

Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. Krátce poté postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. Breivikův pobyt ve vězení ale může být prodlužován až na doživotí.

Čtěte také: Breivik žaluje Norsko. Vězení prý porušuje jeho lidská práva

Bojí se kódovaných zpráv. Proces s Breivikem bude zcela izolovaný