Prostě je zrušíme! ANO rozpustilo hodonínskou organizaci

Babišovo hnutí má potíže

Prostě je zrušíme! ANO rozpustilo hodonínskou organizaciNOVÉ 1
Domov

Echo24

Předsednictvo hnutí ANO ve čtvrtek večer s okamžitou platností zrušilo svou místní organizaci v Hodoníně. Učinilo tak na základě doporučení svého jihomoravského krajského předsednictva. ANO o tom informovalo v tiskové zprávě. Hodonínskou organizací v posledních měsících zmítal boj dvou vnitrostranických frakcí. Hnutí ANO už v minulosti zrušilo místní organizace v Karlových Varech, Ústí nad Labem a Opavě.

Počátkem listopadu se na hodonínské radnici rozpadla koalice složená z hnutí ANO, komunistů a Změny. Krátce poté se podařilo sestavit novou koalici, na níž se domluvilo pět z osmi členů hnutí ANO, Změna, ČSSD a uskupení Pozitivně pro Hodonín. Zbylí tři členové ANO, tedy odvolaná starostka Milana Grauová, bývalý místostarosta Vojtěch Salajka a někdejší radní Roman Filip, skončili v opozici.

Předsednictvo rozhodlo, že místní organizaci s okamžitou platností rozpustí. Všem jejím dosavadním členům tím zaniklo členství v hnutí.

Spory znepřátelených křídel v hodonínské místní organizaci ANO se vedení hnutí několikrát pokusilo řešit. „Předsednictvo si názory obou frakcí ještě naposledy vyslechlo na svém čtvrtečním zasedání a shodlo se, že postupy některých hodonínských členů v mnoha případech buď nerespektovaly stanovy hnutí, nebo porušovaly jeho etický kodex,“ sdělil médiím mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.

Předsednictvo proto rozhodlo, že místní organizaci s okamžitou platností rozpustí. Všem jejím dosavadním členům tím zaniklo členství v hnutí. Krajské vedení ANO má nyní podle Vořechovského za úkol vyjednávat o obnovení místní organizace v Hodoníně.

Čtěte také: Regionální nákaza ANO. Která další koalice se rozpadne?

‚Je to důsledek osobních neshod‘

Představitelé obou znesvářených frakcí ANO v pátek uvedli, že čtvrteční zrušení hodonínské organizace hnutí ANO je důsledkem osobních neshod. A že pro město, kde se často mění uspořádání na radnici, to není dobrá zpráva.

Starostu a dosavadního šéfa buňky Milana Lúčku zásah republikového předsednictva překvapil. Jeho předchůdkyně v čele radnice Milana Grauová rozpuštění místní organizace naopak přivítala. „S ohledem na vzniklé komunikační bloky je to lepší řešení,“ řekla ČTK.

„Mě to překvapilo. Domnmíval jsem se, že přešlapy bývalé starostky jsou tak závažné, že to budou (předsednictvo) řešit jinak,“ uvedl Lúčka. Sám navrhoval vyloučení Grauové z hnutí. Domnívá se, že rozpuštění buňky oslabí jeho pozici na radnici. Na hlasech znesvářených členů ANO ovšem není v zastupitelstvu závislý.

Podle Grauové je nedávná změna ve vedení města, a tím pádem i rozpuštění buňky ANO, důsledkem Lúčkových osobních ambicí. Místní organizace měla devět členů. Jejich členství automaticky zaniklo se zrušením buňky. Grauová má zájem v hnutí dále pokračovat, Lúčka si ovšem spolupráci s ní neumí nyní představit. Krajské předsednictvo pověřilo administrativou při obnovení buňky Petra Hýblera, který jinak vede organizaci Brno-venkov, uvedl krajský manažer Pavel Galík.

V Hodoníně se čtyřikrát rozpadla koalice už v minulém volebním období. Za tu dobu se vystřídali tři starostové. Jiřího Mráku (ČSSD) nejprve nahradil Igor Taptič (Nezávislí), jehož pak vystřídala Grauová, která kvůli tomu odešla z ODS. Ve volbách pak byla lídrem vítězného ANO.

Hnutí ANO už v minulosti zrušilo místní organizace v Karlových Varech, Ústí nad Labem a Opavě. V Brně vyvolala napětí situace kolem radního Tomáše Kratochvíla, kterého chtěl primátor a jeho stranický kolega Petr Vokřál v polovině října odvolat z funkce. Kratochvíl nejprve odmítal rezignovat a později byl z hnutí vyloučen. Z funkce v radě nakonec po měsíci sporů sám odešel.