TÝDENÍK ECHO: Kdo chce utrápit živnostníky? Podnikání přichází o svobodu
Co najdete uvnitř
Nikde v Evropě nebylo podnikání tak potlačeno jako v české části komunistického Československa. A nikde jako v českých zemích nezažili podnikatelé v posledním čtvrtstoletí takový rozkvět. Styl „ode zdi ke zdi“ pokračuje i nadále, když vláda hodlá dosud nevídaným způsobem omezit podnikatelskou svobodu.
„Za svobodu, kterou mám jako živnostník, bych obětoval všechno, třeba i tu svobodu.“ Výrok libereckého bezpečnostního technika shrnuje příběh malého podnikání, jednoho z hlavních ekonomických rozměrů polistopadové společnosti. Statisíce Čechů už nechodí do zaměstnání, kde musí poslouchat nadřízené, ale místo toho o své pracovní síle rozhodují sami. Pro řadu z nich je to tvrdá zkušenost, protože pracují bez ohledu na pracovní dobu, a za svobodu tak platí svým volným časem.
Velkolepý vzestup živnostníků zaznamenal ve studii Zaměstnání na vlastní účet v České republice a středovýchodní Evropě sociolog Jiří Večerník. Unikátní příběh začíná už tím, jak neobvyklé byly zdejší poměry v dobách komunismu. Ještě v roce 1950 podnikal každý pátý Čech, úřady evidovaly tři procenta živnostníků, tři procenta malých podnikatelů a čtrnáct procent soukromých rolníků. Vlna zestátňování se posléze s většinou z nich vypořádala, o jedenáct let později už bylo jen půl procenta živnostníků a dvě procenta rolníků. Tak tvrdou likvidaci podnikání v jiných zemích nezažili.
Vzestup podnikání po listopadu ´89 by stejně strmý, jako byl pád po únoru ´48 hluboký.
Celý text Petra Holuba nazvaný Ode zdi ke zdi. Odysea českého živnostníka si můžete přečíst v novém vydání Týdeníku Echo.
Co dále najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo:
Na hlavní téma navazuje Salon s titulkem Podnikatele zasáhla velká nejistota. O zavedení povinných elektronických pokladen diskutovali předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek, poradce ministra financí Jaroslav Ungerman, ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič a komentátor Týdeníku Echo Petr Holub.
Zajímavější než klidný sjezd ČSSD bude to, co přijde po něm. Jak se sociální demokraté vypořádají s Babišovými ataky, píše Lenka Zlámalová ve své analýze Semknuti v ohrožení.
Zpátky v čase se vydává Vladimír Ševela v článku Vražda v hotelu Záhoří . Vypráví příběh „muže, který začal válku“ Alfreda Naujockse, jehož komando 31. srpna 1939 přepadlo vysílač v polských Gliwicích. Ten ale svůj první úspěšnou bojovou akci vykonal už o pár let dřív v českém hotelu Záhoří.
S pražským arcibiskupem Dominikem Dukou hovořil o rozpadu tradičních hodnot, soužití s muslimy i odkazu Jana Husa komentátor Daniel Kaiser.
Ondřej Štindl ve svém komentáři Bez České televize nám bude líp? píše o dopadu veřejnoprávní televize na veřejné mínění a o zkresleném a často zveličeném pohledu na její vliv, o kterém mnozí mluví.
Na Západě sílí strany se sympatiemi k Rusku. Jaký bude zájem západní Evropy na udržení demokracie a bezpečnosti na východě kontinentu? Odpověď hledá Martin Weiss ve své eseji Může nás zachránit ten, kdo neexistuje?
Jan Fingerland, který se specializuje na Blízký východ, se v textu Izrael (zase) na křižovatce zaobírá blížícími se volbami, které ukáží, zda se „mistr přežití“ premiér Benjamin Netanjahu zvládne udržet u moci, nebo bude muset zamířit do politického důchodu.
Problematiku nezákonných latinskoamerických přistěhovalců v USA popisuje Tomáš Nídr v textu Hodně štěstí na druhé straně. „Ve Státech nyní žije přes 11 milionů nelegálů, jejichž osud bude jedním z nejdůležitějších témat příštích prezidentských voleb,“ píše.
O historii i současnosti moravské metropole Brno mluvil v rozhovoru Význam Brna utěšeně roste, ale potřebuje očistu se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou (Vyhnání Gerty Snirch, Žítkovské bohyně) Lukáš Novosad.
S hudební scénou osmdesátých let a svým traumatem z hitu Holky z naší školky se v článku Až nadosmrti v osmdesátkách? vyrovnává Ondřej Štindl a zároveň se zamýšlí, jak dlouho tu s námi tato hudba ještě bude.
Nový městský projekt Ondřeje Kobzy „Poesiomat“, který přichází po už známých pianech a šachách v ulicích, a humbuk, který kolem něj vznikl, komentuje Lukáš Novosad.