Kdo řídí Hamas? Za neúspěchem mírových jednání je možná Katar

KONFLIKT V GAZE

Kdo řídí Hamas? Za neúspěchem mírových jednání je možná Katar
Chalid Mišal, exilový vůdce hnutí Hamas Foto: Foto: wikimedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Egyptu se nepodařilo zprostředkovat další příměří mezi Izraelem a Hamasem. O možném klidu zbraní se ale zřejmě nerozhoduje v Káhiře, nýbrž v bohatém a bojům vzdáleném Kataru. Právě ten má totiž největší vliv na palestinské hnutí Hamas a není v jeho zájmu, aby Egypt sklízel chválu za urovnání konfliktu. Informace přinesla agentura Associated Press. 

Exilové vedení Hamasu sídlí od roku 2012 v Kataru a hlavní město Dauhá se stalo předním finančníkem Pásma Gazy. Jeden z členů palestinské strany Fatah naznačil, že právě Katar zmařil dohodu o trvalejším příměří, ačkoliv byla už minulý týden v Káhiře na dosah. Když se ale delegace Hamasu vrátila po konzultacích ze zmíněného emirátu, stanovila nové podmínky a rozhovory pak začal komplikovat také Izrael. 

Podle tohoto palestinského zdroje nemá Katar zájem o úspěch jednání v Egyptě. Je spojencem tamního Muslimského bratrstva a jeho hlavním cílem je co nejvíce poškodit současnou egyptskou vládu. „Katar, finančně a politicky, diplomaticky a skrz Al-Džazíru (arabská televizní stanice sídlící v Kataru, pozn. redakce), podporuje teroristickou skupinu,“ řekl nejmenovaný izraelský důstojník koncem minulého měsíce, jak uvádí zpravodajský portál Haaretz. 

Čtěte také: Je po příměří: z Gazy vylétly rakety, Izrael odpověděl leteckými údery

Podle panarabského listu Al-Haját, prosazujícího myšlenku jednotného arabského národního státu, Katařané dokonce pohrozili vyhoštěním exilového vůdce Hamasu Chálida Mišala, pokud hnutí přistoupí na egyptské návrhy příměří. Lidé z Hamasu pak začali požadovat, aby Káhira zaručila Kataru slovo v jednáních o Gaze, což Egypt odmítl, dokud se Katar oficiálně neomluví za protiegyptskou politiku. 

‚Je to nesmysl‘, tvrdí Hamas

Mluvčí Hamasu prohlásil, že je to „nesmysl“ a že to není správný výklad vztahů mezi Hamasem a Katarem. Nejmenovaný představitel izraelské vlády je přesvědčen, že Katar nepřímo rozhovory zmařil. „Katar je bohužel součástí problému, patří k hlavním oporám Hamasu,“ sdělil.     

Přitom Katar měl v minulosti nadstandardní vztahy s Izraelem a umožnil mu na svém území otevřít obchodní agenturu, což byla v arabském světě výjimka. Agentura musela z Kataru odejít v roce 2008, kdy se rozpoutal vážný konflikt v Pásmu Gazy. Někdejší šéf tohoto úřadu Eli Avidar nepochybuje o tom, že má Katar na Hamas mimořádný vliv a že jeho vůdce Mišala nutí k tvrdosti. 

Katar nevychází ani se sousedy

„Katar je hlavním problémem. Tamní vládnoucí rodina by si měla uvědomit, že hraje nebezpečnou hru,“ odpověděl Avidar na dotaz AP. Katar přitom nemá potíže jen s Egyptem, ale i v sousedství. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn z Dauhá v březnu odvolaly své velvyslance, protože Katar podle nich přestal dodržovat bezpečnostní dohodu podporou skupin, které ohrožují regionální stabilitu. 

Ačkoli katarská diplomacie trvá na tom, že nepodporuje Hamas, nýbrž občany Pásma Gazy, faktem je, že to byl emír Hamad bin Chalífa Sání, kdo jako vůbec první státník roku 2012 přijel za Hamasem do Gazy na státní návštěvu. Zahájil tam projekty za 400 milionů dolarů (více než osm miliard korun). 

„Byli to právě Katařané, kteří pomohli letos vyjednat výměnu amerického vojáka Bowea Bergdahla za pět členů Talibanu,“ tvrdí představitelé Spojených států.

Čtěte také: Příběh vojáka, který byl pět let vězněm Talibanu

Palestinci ze Západního břehu Jordánu se Kataru zastávají - podporuje prý všechny Palestince. Také Spojené státy přiznávají Kataru vliv na skupiny, s nimiž Washington jednat nemůže. Byli to Katařané, kteří pomohli letos vyjednat výměnu amerického vojáka Bowea Bergdahla za pět členů Talibanu. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová minulý týden hovořila o Kataru jako o „klíčovém partnerovi“ v jednání o míru v Pásmu Gazy. 

Naleznete v týdeníku: Izrael vs Hamás. Verze 3.0

Sdílet:

Hlavní zprávy