Armádu posílí tisíce lidí. Poslanci přijali zásadní zákony

Armáda láká aktivní zálohy

Armádu posílí tisíce lidí. Poslanci přijali zásadní zákonyNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Poslanci dnes rozhodli o třech branných normách. Na jejich základě se budou Češi moci dobrovolně přihlásit k branné povinnosti a účastnit se vojenských cvičení. Vojáci v aktivních zálohách dostanou vyšší odměny a to 18 tisíc korun ročně. Pružnější by mělo být také nasazování armády při živelních katastrofách. Normy nyní míří na posouzení senátorům.

K branné povinnosti se budou moci přihlásit obyvatelé, když požádají o účast na vojenském cvičení, předpokládá návrh novely branného zákona, který schválila Sněmovna hlasy 126 ze 159 přítomných poslanců.

O zařazení do branné povinnosti budou moci lidé požádat v době míru. Mezi podmínky pro jejich účast na vojenském cvičení bude patřit věk nad 18 let, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost i to, že tito lidé nepodporují hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod. Cvičení bude až tříměsíční, uskuteční se do dvou let od podání žádosti.

Předloha taky stanoví, že bývalý profesionální voják bude moci být zařazen do dvou let od ukončení služebního poměru do aktivní zálohy, a to až na tři roky. Členové aktivních záloh budou moci být v případě potřeby až sedm měsíců v roce v operačním nasazení, v případě jejich souhlasu i v zahraničních misích.

Do aktivních záloh chce armáda hlavně studenty

Sněmovna s cílem přilákat nové zájemce do aktivních záloh armády také zvýšila jejich odměny. Nyní dostávají členové aktivních záloh odměnu 6000 korun ročně, nově to bude 18.000 korun. Podmínkou bude účast na cvičení nebo v operačním nasazení v daném kalendářním roce.

O členství v zálohách mají nyní lidé poměrně malý zájem. Teď jich je v nich zařazeno asi 1200, do budoucna jich chce mít armáda až 5 tisíc. Armáda hodlá přilákat především vysokoškolské studenty s ohledem na jejich věk, vzdělání a tím i možnost jejich zapojení do profesionální armády. Studenti by měli dostat v roce, kdy vstoupili do aktivní zálohy, navíc motivační odměnu 6000 korun.

Na pomoc při povodních se vyčlení vojenské útvary

Na základě dnešního jednání Sněmovny bude pružnější také nasazování vojáků při živelních katastrofách. Norma počítá s tím, že na záchranné práce například při záplavách by bylo možné vyčlenit vojenské útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením. Nahradily by nevelké specializované oddíly, které novela ruší.

Stávající platný zákon nyní vyžaduje, aby v případě přírodní katastrofy byly nejprve povolány specializované záchranné oddíly. Tyto útvary ale čítají celkem jen 200 vojáků a podle ministerstva obrany nemají ani potřebné vybavení.

Další změnou je i přiznání rizikového příspěvku civilním zaměstnancům, kteří jsou vysláni na zahraniční operace, a to ve výši 700 až 3500 korun denně podle míry rizika. Ministerstvo obrany to má stát asi 1,2 milionu korun ročně.

Čtěte také: Ochranu českých občanů zajistí jen silná armáda

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články