V ulicích hoří auta a řádí lůza, Trumpová nemohla opustit vilu

Protesty při summitu G20

V ulicích hoří auta a řádí lůza, Trumpová nemohla opustit viluAKTUALIZOVÁNO
Jedno z hořících aut v Hamburku. Foto:

Reprofoto: ČT24

2
Svět
Echo24
Sdílet:

V hamburských ulicích to i v pátek vypadalo jako na bojišti. Demonstrace, které souvisely se summitem G20 policisté nezvládali, ačkoliv jich je zde 20 tisíc, a požádali o posily. Kvůli demonstrantům nemohla opustit vilu i manželka amerického prezidenta Melanie Trumpová a aktivisté bránili v průjezdu ulicemi i americkému ministrovi zahraničí Rexu Tillersonovi.

Trumpovou se demonstrantům podařilo zdržet tak dlouho, že musela vynechat i část programu. „Od policie jsme zatím nedostali bezpečnostní povolení k opuštění domu,“ řekla DPA mluvčí americké první dámy v průběhu dne.

Součástí doprovodného programu pro partnery a partnerky státníků byla mimo jiné projížďka lodí hamburským přístavem, o kterou už Trumpová přišla. Na večerní koncert v Labské filharmonii, se k ostatním už připojila. 

Melania Trumpová bydlí spolu se svým manželem ve vile, který hamburská radnice využívá pro hosty. Dům leží nedaleko centra přístavního města a je od čtvrtečního příletu Trumpa do Hamburku cílem zvědavců.

Demonstranti se už v pátek ráno snažili zablokovat cestu, kterou měl Trump směřovat na dopolední jednání. Zatímco u něj se jim to nepodařilo, Trumpovou přinejmenším zdrželi.

Problémy s demonstranty měl podle německého webu Der Spiegel také ministr zahraničí Rex Tillerson, jehož automobilu se postavilo do cesty 500 demonstrantů. Zatím není jasné, jestli je tato skutečnost důvodem pro zrušení plánované odpolední schůzky s německým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Protesty proti summitu G20 v Hamburku po krátkém uklidnění v pátek ráno znovu nabraly na síle. Ve čtvrti Altona neznámí pachatelé zapálili desítky aut, zaútočili i na několik policejních vozů. Policisté hlásili i na dalších místech střety s demonstranty, kteří se snažili blokovat cestu delegací do místa jednání G20. Nad některými čtvrtěmi města se vznášel černý dým.

Řádící radikály v ulicích podpořila svým prohlášením česká europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM: „Už během prvních dnů došlo k několika střetům, a to zejména kvůli tomu, že policie začala vyklízet jeden z táborů, kde protestující kempovali. Stalo se to i přes souhlas vlády s protesty. Policie si rozhodně nebrala servítky ani na prvním středečním protestním pochodu, kterého se zúčastnilo něco přes 500 lidí. Dosavadní snahy ze strany policie ale svědčí spíše o snaze potenciální účastníky zastrašit, než dohlížet na klidný průběh,“ sdělila Konečná ve své tiskové zprávě.

Čtěte také: 20 tisíc policistů nestačí, Hamburk žádá další posily

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články