Brusel varuje Česko: Nezpochybňujte naši kontrolu
Pokárání z Bruselu
Evropská komise poprvé komentovala útoky, kterých se dočkal audit nákupů zdravotnických přístrojů. „Jsme vážně znepokojeni z politizace této záležitosti i z veřejného zpochybňování kvality auditu i nezávislosti auditního orgánu ministerstva financí,“ odpověděla mluvčí Evropské komise Shirin Wheelerová na dotaz deníku ECHO24.cz.
Deník se ptal, jak Evropská komise hodnotí tuzemské politické spory vyvolané zprávami, že kontroloři ministerstva financí udělili za předražené nákupy v nemocnicích celkovou pokutu čtvrt miliardy korun. Wheelerová odpovídá v Evropské komisi za komunikaci generálního ředitelství pro regionální rozvoj. Ve své oficiální odpovědi použila termín „we are very concerned“ (jsme vážně znepokojeni), který je důrazným varováním. Takový termín přitom žádný ze zástupců Evropské komise vůči Česku v posledních letech veřejně nepoužil. Fakticky upozorňuje na další riziko pro čerpání dotací.
Čtěte také: Zdravotnický skandál míří na tři ministry
Pokud budou sami Češi zpochybňovat schopnosti auditního orgánu, který odpovídá za kontrolu veškerých zdejších eurodotací, mohou tím přinejmenším způsobit, že se v blízké době neuvolní částka 21 miliard korun z dotačního programu IOP. Tyto peníze byly zmrazeny do doby, než proběhne kontrola zdravotnických projektů. Evropská komise může teoreticky přerušit čerpání dotací ze všech programů.
Pod dohledem komise
Dopis z Evropské komise upozorňuje na další nepořádek. „S překvapením jsme se dozvěděli, že se veřejně diskutuje o auditu, ke kterému dosud probíhá připomínkové řízení,“ upozorňuje Wheelerová na fakt, že teprve po vypořádání připomínek budou výsledky kontroly právoplatné.
Také proto komise odmítá komentovat výsledky auditu do prosince, kdy dostane závěrečnou zprávu. Potom mohou její experti závěry auditorů z ministerstva financí přezkoumat. Mluvčí potvrdila informaci, že auditory ministerstva financí vyzvala ke kontrole Evropská komise. „Komise měla obavy, jestli správně proběhly veřejné zakázky, jestli byly nákupy efektivní a hospodárné, jestli byly dotace EU využívány podle zákona a na základě zkušeností z dřívějších auditů,“ vysvětlila důvod této výzvy. Ministerstvo prý s komisí konzultovalo vzorek projektů vybraných ke kontrole a postupy při kontrole.
Šokovaný Němeček
Reakci Evropské komise vyvolaly výroky některých vládních politiků, především ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který v pondělí prohlásil v České televizi, že je z průběhu kontrol šokován. „Měl jsem izolované informace o tom, že v těch auditech není něco v pořádku. Netušil jsme ale, že jde v podstatě o všechny kontrolované nemocnice. Jestli se ukáže, že audit byl zmanipulovaný a kontrolovaní se nemohou bránit, pak je to špatně,“ komentoval ministr stížnosti ředitelů nemocnic, kteří o výsledcích předběžné zprávy informovali média.
Čtěte také: Babišův muž potvrdil pravost výbušné nahrávky
Kontrola našla nepořádky také v nemocnicích, které spravují sociálnědemokratičtí hejtmani, anebo straníci na místech ředitelů. Proto sociální demokraté spekulovali o tom, že ministr financí Andrej Babiš z konkurenčního hnutí ANO chtěl auditem ovlivnit volby. „Načasování hloubkových kontrol v krajských a fakultních nemocnicích těsně před konáním senátních a komunálních voleb považuji za přinejmenším podivné,“ prohlásil například místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava, který chce „důsledně“ požadovat, aby kontrolní výbor sněmovny prověřil okolnosti, proč ministerstvo financí začalo nemocnice kontrolovat.
Dokonce premiér Bohuslav Sobotka ministerstvu financí doporučil, aby výsledky kontroly nezpůsobily nemocnicím „velké rozpočtové problémy“.
Ve středu večer se dohodli ministři Němeček a Babiš, že budou o dosud neuzavřeném auditu jednat těsně po volbách, které proběhnou 10. a 11. října.