Sobotka vládě vysvětlil, jak to vidí s Američany v Evropě

Sobotka vládě vysvětlil, jak to vidí s Američany v Evropě 1
Domov
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) musel i na vládní úrovni korigovat vyznění svých výroků proti posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě. Šéf kabinetu ministrům zdůraznil, že se vyjadřoval hlavně k situaci v České republice. Jeho vysvětlení přijal i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který včera předsedu vlády za odmítnutí plánu amerického prezidenta Baracka Obamy tepal.

„Chci zdůraznit, že mé vyjádření ve Vídni se týkalo primárně situace České republiky. A aktuální bezpečnostní situace v České republice nevyžaduje přijetí nějakých mimořádných aliančních opatření na našem území,“ prohlásil Sobotka po středečním jednání vlády.

„Česká republika se v současné situaci necítí v souvislosti s ukrajinskou krizí přímo vojensky ohrožena a neplánuje proto v nejbližší budoucnosti posilování vojenské přítomnosti NATO na svém území. To je stanovisko, které jsem vyjádřil včera. To je stanovisko, které jsem vyjádřil i dnes na jednání české vlády,“ dodal předseda vlády.

„Mně je noha amerického vojáka sympatická, protože s sebou přináší dolary,“ zmínil Bělobrádek.

Čtěte také: Sobotkova doktrína: My tady Američany nechceme

Ministerští kolegové Sobotkovo vysvětlení přijali. Vicepremiér Bělobrádek ještě včera prohlašoval: „Vyjádření premiéra k posílení přítomnosti amerických vojáků v Evropě považuji za nezodpovědné a poškozující ČR.“ Dnes byl smířlivější i on, byť by se sám nebránil příchodu Američanů přímo do Česka. „Mně je noha amerického vojáka sympatická, protože s sebou přináší dolary,“ zmínil Bělobrádek. Uvedl také, že by se například české lázeňské kapacity mohly zapojit při rekonvalescenci amerických veteránů.

Čtěte také: Sobotkův výrok byl chyba, teprve se učí, šťouchl si Zeman

Už včera Úřad vlády zveřejnil kompletní znění slov premiéra Sobotky. Ani z nich není patrné, že by navýšení americké přítomnosti v Evropě odmítl jako celek. „Některé země se obrací na NATO a požadují, aby tam byla zvýšená vojenská přítomnost. Vím, že se jedná o Polsko, vím, že se jedná o některé baltské státy, ČR nic takového nepotřebuje,“ uvedl tu například.

Sobotku za jeho slova už včera kritizoval šéf ODS Petr Fiala. Dnes se přidal i prezident Miloš Zeman, který si předsedu vlády dobíral za jeho údajně malé zkušenosti v zahraniční politice. Naopak ještě ostřeji se proti americkému plánu postavil slovenský premiér Robert Fico. Podobné úvahy odmítl s odkazem na rok 1968 a příchod vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Tedy podobně jako nedávno český ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který ale rychle ze svého vyjádření vycouval.

Čtěte také: Fico jako Stropnický. Kvůli invazi v roce 1968 nechce americké vojáky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz