Fico jako Stropnický. Kvůli invazi v roce 1968 nechce americké vojáky
Slovenský premiér Robert Fico se postavil proti případnému umístění cizích vojsk na území Slovenska. Reagoval tak na úterní oznámení prezidenta Spojených států Baracka Obamy, že USA posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Fico připomněl, že Slovensko má negativní zkušenost s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Uvedl zároveň, že o umístění vojáků na Slovensku Bratislavu nikdo nepožádal.
„Slovensko už má své historické zkušenosti s účastí cizích vojáků, vzpomeňme si na invazi v roce 1968. Nedokážu si představit, že by na našem území byli cizí vojáci, že by zde byly nějaké protiraketové stanice, o které by pečovali zahraniční vojáci,“ řekl dnes Fico novinářům.
Ficův výrok se podobá prohlášení ministra obrany Martina Stropnického z minulého měsíce. Stropnický tehdy prakticky přirovnal vojáky NATO k okupačním vojskům po srpnu 1968. Mluvil o tom, že dlouhodobá přítomnost vojáků zemí NATO by byla problém. Stropnický za svůj výrok sklidil od premiéra Bohuslava Sobotky kritiku. Posléze ho vzal zpět s tím, že to tak nemyslel.
V souvislosti s aktuálním prohlášením Obamy Stropnický uvedl, že se Česko do nynějších operací vyvolaných východní krizí rádo zapojí. Například účastí ve společném leteckém cvičení s USA a Polskem. „My bychom rádi byli třetí zemí, která na tom participuje, máme na to stíhačky, máme na to i letištní kapacity. Takže o tom třeba jednáme,“ uvedl ministr.
Obama v úterý ve Varšavě prohlásil, že USA pošlou do Evropy více vojáků i vybavení. Po americkém Kongresu Obama žádá, aby pro aktivity spojené s posílením americké vojenské přítomnosti na evropském kontinentu schválil miliardu dolarů.
Čtěte také: Česko nepotřebuje vojáky NATO, odmítl Sobotka Obamův plán
Čtěte také: Sobotkův výrok byl chyba, teprve se učí, šťouchl si Zeman