Putinův tygr přeplaval do Číny. Rusko posílá nótu

Chlapík Kuzja

Putinův tygr přeplaval do Číny. Rusko posílá nótuPŘÍBĚH TYGRA
Se zkrocenou tygřicí během ochranářské akce "Amurský tygr" Foto: programmes.putin.kremlin.ru/en/tiger
3
Svět

Echo24

Tygr Kuzja, kterého v květnu vypustil do volné přírody Vladimir Putin, utekl do Číny. Podle ruských ochránců zvířat tygr nejprve z Amurského regionu přešel do Židovské autonomní oblasti, do Číny se dostal po překonání řeky. Tygr Kuzja své původní útočiště opustil kvůli honbě za potravou. Teď panují obavy, že by zvíře mohlo zaútočit na lidi v hustě obydlené zemědělské oblasti v Číně, informuje Novaja Gazeta.

V oblasti vypuštění se tygr ussurijský do kontaktu s lidmi běžně nedostal. To se ale podle zástupce Ruské agentury pro ochranu životního prostředí Vasilije Grobejka může v Číně změnit. Po překonání řeky Amur se tygr ocitnul v oblasti, která je mnohem hustěji zabydlena a kde tedy hrozí možný útok Kuzjy na lidský majetek či přímo na člověka.

Tygři se do Číny v minulosti dostávali přes řeku Ussuri a v zemědělských oblastech napáchali zejména na dobytku velké škody.

Čínské úřady pravidelně odškodňují místní farmáře za škody způsobené ruskými zvířecími návštěvníky. Situace není nebezpečná jen pro zemědělce – i samotní tygři se mnohdy při jejich putování zraní či zemřou ve studených vodách řek.

Útěk Putinova tygra Kuzjy je ale ojedinělý v tom, že se jedná o první případ v tomto století, kdy se podobná šelma dostala do Číny přes řeku Amur.

V Židovské autonomní oblasti na východě Ruska je v současnosti podle webu deníku Novaya Gazeta přibližně tři až pět tygrů ussurijských. Většina z nich zde byla vypuštěna v rámci prezidentova programu „Amurský tygr“.

Ruská federace posílá avízo Číně

Ruská federace bude o uprchnutém tygrovi Čínskou lidovou republiku informovat skrze ministerstvo zahraničí jako o „tygrovi prezidenta Putina“. Než se ale zpráva dostane příslušným místním orgánům, může Kuzja napáchat škody na domácích zvířatech i na lidských životech. Putinův tygr má na obojku GPS lokátor, který automaticky odpadne po roce, Kuzju bude možné sledovat ještě půl roku.

Úkolem ruské prezidentské iniciativy „Amurský tygr“ je rozšířit přirozené prostředí ussurijských tygrů na západ. V Amurské oblasti není dostatek kořisti pro velké kočkovité šelmy a ty jsou tak nuceny často migrovat. Židovská autonomní oblast je svými cedrovými lesy jedním z míst, kam za potravou tito predátoři putují.

Vladimir Putin se s oblibou podobně jako v případě „náhodně objevených“ amfor, které spontánně vytáhl při potápění, nebo např. jeho slavného letu rogalem, kdy ptákům ukazoval cestu do teplých krajin, nechal při odchytu tygrů zvěčnit. 

Čtěte také: Trička s Putinem jdou na dračku

Dárek Putinovi k narozeninám. 12 x jako Hérakles