1 Devastace památky UNESCO

VIDEO: Fanatici z IS ničí 2000 let staré město Hatra

, VIDEO

Témata:

Na internetu se začátkem dubna objevilo další šokující video z Islámského státu. Tentokrát při jejich běsnění pravděpodobně nikdo nezemřel, ale svět přišel o další kulturní památku nevyčíslitelné hodnoty – starověké město Hatra v Iráku. 

Ve velmi profesionálně vyrobeném videu je vidět muž na žebříku, který těžkou palicí buší do kamenné hlavy vyčnívající ze zdi. Po několika ranách se hlava utrhne a spadne na zem, kde se roztříští na nespočet malých kousků. Další radikál pustoší památky pomocí automatické pušky kalašnikov. Jiný zase perlíkem ničí základy nějaké sochy, pravděpodobně s úmyslem ji strhnout. 

Video se objevilo na internetové stránce, kterou často používají právě radikálové z Islámského státu. Irácké úřady a místní lidé tvrdí, že islamisté město začali ničit už v březnu. Vzhledem k tomu, že oblast je stále pod kontrolou IS, se zatím nepodařilo přesně vyměřit rozsah škod. Hodnota města, které je vedeno na seznamu světového dědictví UNESCO, však pravděpodobně ani nejde vyjádřit penězi. 

Jeden z radikálů, který podle přízvuku pochází z některé ze zemí Perského zálivu, ve videu říká, že město zničili, protože „bylo uctíváno místo Boha“. Islamisté na Blízkém východě systematicky ničí památky předmuslimských kultur, protože podle nich „povyšují modlářství“. Místní úřady se domnívají, že radikálové některé památky neničí, ale prodávají na černém trhu, aby tak pomohli svému rozpočtu.

Bojovníci IS už dříve poničili památky v muzeu v iráckém Mosulu. Kromě toho spálili i stovky knih z Mosulské knihovny a univerzity, včetně několika velice vzácných rukopisů. Jindy zase poničili město Nimrud, 3000 let staré sídlo Asyřanů. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun to tehdy označil za válečný zločin.

Samotné město Hatra leží přibližně 110 kilometrů jihozápadně od islamisty ovládaného Mosulu. Bylo založeno před více než 2000 lety a sloužilo jako důležité sídlo Parthské říše. Díky mohutným hradbám a velkému množství obranných věží dokonce ve druhém století několikrát odolalo útokům vysoce profesionální římské armády. To, co nezvládli Římané, tak museli dokončit islamisté. 

Čtěte také: UNESCO žádá svolání RB OSN kvůli ničení památek v Mosulu

Islámský stát vzal buldozerem starověké památky v Nimrúdu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.