Dávky podle barvy pleti. Televize se omlouvá za rasistický vtip

Babišova televize Óčko

Dávky podle barvy pleti. Televize se omlouvá za rasistický vtipNOVÉ 1
Domov

Monika Zavřelová

Hudební televize Óčko v neděli večer na svém Facebooku zveřejnila rasistický vtip týkající se sociálních dávek. Za příspěvek, který měl deset tisíc lajků, se televize později omluvila.

Obrázek, ve kterém figuruje známá postava z animovaného amerického seriálu Family Guy Peter Griffin, má ukazovat, jaký musí mít člověk odstín pleti, aby na úřadu práce obdržel sociální dávky. S bílou pletí člověk nedostane žádné dávky, u tmavých odstínů je napsáno: „Dejte jim, co chtějí.“

Ve skutečnosti se ale vtip týkal silniční kontroly a vyzníval ve prospěch bělochů. Ačkoliv Óčko nevhodný vtip po stížnostech stáhlo, novinář Jan Moláček si stihl příspěvek vyfotit. 

Televize Óčko vlastněná vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem šíří na FB rasistické hoaxy.

Posted by Jan Moláček on Sunday, May 10, 2015

V rámci diskuze se ke zneužití scény z úspěšného seriálu vyjádřil i filmový publicista Kamila Fila. „Tam je strašné i zneužití jinak dobrého animovaného seriálu. Kdybychom byli v Americe, mohli by tvůrci vysoudit slušný balík,“ říká. Na svém Facebooku celou věc glosoval i komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo:

Óčko to stáhlo? Politická korektnost zase zvítězila. Člověk už nemůže bejt rasista ani na Facebooku.

Posted by Jindřich Šídlo on Sunday, May 10, 2015

Televize Óčko, která patří do mediálního impéria Andreje Babiše, dnes ráno zveřejnila omluvu a dodala, že udělala důkladná vnitřní opatření, aby se podobná situace již neopakovala.

Čtěte více: ‚Světlá pleť – tím lépe pro ni.‘ Moderátorku obvinili z rasismu

,Michelle Obama je jak z Planety opic,‘ řekl komentátor. A dostal vyhazov