Zdravotní sestra Marešová šest pacientů nezabila, rozhodl soud
6 mrtvých v Rumburku
Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou obžaloba vinila z vražd šesti pacientů draslíkem v Lužické nemocnici v Rumburku, byla pravomocně zproštěna viny. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání státního zastupitelství.
Pozůstalí po zemřelých pacientech mohou zkusit uplatnit své nároky na odškodnění ještě v občanskoprávním řízení. Marešová, která strávila 14 měsíců ve vazbě, se může obrátit na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o odškodné.
„Filozofie řízení, jak ho prováděl krajský soud, je nám velice blízká. V podstatě se vším, co uvádí v napadeném rozsudku, se můžeme ztotožnit,“ zdůvodnil dnešní rozhodnutí předseda senátu Michal Hodoušek.
„Ani není vůbec jisté, jestli se takové případy staly. Je to celkem jednoznačné a zprošťující rozsudek byl zcela na místě,“ podotkl soudce k prvním pěti úmrtím. U poslední zemřelé pacientky, po jejíž smrti byla Marešová zadržena, podle Hodouška existovaly výrazné pochybnosti, zda za skonem stála, či nestála obžalovaná. Ani revizní posudek totiž nevyloučil to, že ke vstříknutí draslíku mohlo dojít. Experti ale zároveň připustili i verzi, že zvýšené množství prvku v krvi mohlo být v tu dobu normální.
„Je to velmi silný dojem a musím ho nejdřív vstřebat,“ řekla pětapadesátiletá Marešová novinářům při odchodu ze soudní budovy. Přímo v jednací síni přivítala rozsudek objetím s přítelkyněmi, které ji přišly podpořit.
Obžaloba tvrdila, že Marešová zavraždila v letech 2010 až 2014 infuzí s draslíkem na jednotce intenzivní péče šest nemocných ve věku od 35 do 85 let, aby si ulehčila práci. Státní zástupce pro ni v hlavním líčení před ústeckým krajským soudem požadoval doživotní trest vězení, nyní státní zastupitelství usilovalo o vrácení kauzy k novému projednání a doplnění dokazování.
Žalobce se původně opíral o posudek dvou znalců, jejichž závěry ale odmítli zpracovatelé revizního posudku z olomoucké fakultní nemocnice. Krajský soud následně Marešovou letos v lednu nepravomocně zprostil viny kvůli nedostatku důkazů, a toto rozhodnutí nyní potvrdil odvolací senát.
Renata Brabencová z pražského vrchního státního zastupitelství dnes požadovala vrácení kauzy k doplnění dokazování. Upozornila na to, že stěžejní část důkazů musely tvořit znalecké posudky, protože policie nemohla zajistit stopy přímo na místě činu. Rumburská nemocnice totiž podala trestní oznámení až několik dní po úmrtí poslední údajné oběti.
Marešová zatím nechtěla komentovat, zda a jaký vznese nárok na odškodnění vůči státu. Může žádat náhradu škody i nemajetkové újmy, dále i uhrazení nákladů právního zastoupení. O částku, kterou jí ministerstvo nepřizná, se může soudit. Podle judikatury Nejvyššího soudu by se satisfakce za nemajetkovou újmu měla pohybovat v rozmezí 500 až 1500 korun za jeden den vazby.