5 Dva mrtví ve Studénce

Řidič kamionu před pendolinem popojel. Ale jen metr a půl

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Studénka se ve středu ráno stala místem tragické železniční nehody. Rychle jedoucímu pendolinu vjel na přejezdu do cesty kamion, jehož část vlak smetl. Při strážce zemřeli dva lidé, celkem bylo zraněno 13 lidí –někteří včetně strojvedoucího těžce. Na vině je polský řidič kamionu, který na přejezd vjel, přestože už blikala červená výstražná cesta. Policie padesátiletého polského řidiče dopoledne zadržela. Škody podle mluvčího Drážní inspekce dosahují 160 milionů korun.

„Kamion na přejezd vjel v době, kdy už asi 20 vteřin svítila červená světla. Když na koleje vjel, začaly závory zavírat,“ popsal průběh srážky mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Vůz pak zůstal uvězněný mezi nimi. Ptačinský dodal, že na záznamu, který viděl, pak řidič mezi závorami ještě popojíždí dopředu. „Ještě krátce před srážkou jednou popojede asi o metr a půl. Kabina se tak dostane mimo trasu vlaku,“ řekl.

V dalším okamžiku narazil vlak do kamionu. „Ze záznamu během vteřiny zmizí téměř celé nákladní auto i s nákladem. Zůstane jen kabina řidiče. Ten ji krátce po srážce v šoku opustí,“ uvedl Ptačinský. Řidič měl podle něj dostatek času, aby závory prorazil a z přejezdu odjel. „Závory jsou vyrobeny ze smrkového dřeva. Jsou konstruované tak, aby se daly prorazit,“ řekl. Navíc jsou podle něj vybaveny i pojistkou. V okamžiku, kdy jsou proraženy, dostávají všechny vlaky na trati signál k zastavení. 

Nehoda se přesně stala v 7:43 ráno. Vlaku na trase Bohumín – Františkovy Lázně na viditelně značeném a zabezpečeném železničním přejezdu vjel do cesty kamion. Pendolino ve stanici Studénka nezastavuje, projíždí ji rychlostí až 160 km/h. Vlak kamion vezoucí plechy doslova rozpáral. ,,Z kamionu zbyla jen troska červené kabiny, další zbytky jsou rozesety podél trati ve směru jízdy, motor se nachází dvě stě metrů od místa tragédie,“ uvedla televize ČT 24. Kamion pak začal hořet a pendolino dobrzdilo až po zhruba 550 metrech. 

Mluvčí Záchranné zdravotnické služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl ve vysílání ČT24 uvedl: „Bohužel můžeme v tuto chvíli potvrdit 2 oběti. Jeden člověk byl mrtvý už při našem příjezdu, druhý zemřel, když jsem o něj pečovali. Pět lidí je zraněno těžce, včetně třech v přímém ohrožení života. Osm lidí je zraněno lehce. Toto jsou konečná čísla, náš zásah na místě skončil.“ Na místě zasahovalo sedm posádek zdravotnické služby i vrtulníky. Podle informací ČTK je velmi vážně zraněn strojvedoucí, zřejmě přišel o obě nohy.

ČD už řeší odškodnění

Příbuzní obětí dostanou od Českých drah zálohu odškodného v minimální výši 21 000 eur (téměř 570 000 korun). V případě zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená. ČTK to řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Peníze podle něj bude společnost posléze vymáhat na viníkovi nehody. 

Další poškození, kteří utrpěli škody na zdraví a na majetku se mají hlásit pojišťovně Generali. Oznámil to mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. 

Nehoda zastavila i vlak se členy vlády

Opačným směrem – z Prahy do Ostravy – vyrazila před půl sedmou ráno vlakem Pendolino na zasedání česká vláda. Kvůli nehodě se její první výjezdní zasedání zkomplikovalo a začalo se zpožděním. Odpolední část jednání pak byla s ohledem na tragickou nehodu zrušena.

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr dopravy Dan Ťok zamířili na místo nehody do Studénky. Zbylí členové vlády byli dopraveni autobusy přímo do Ostravy.

Čtěte také: Ministr Ťok po kritice smazal nevhodný tweet o nehodě

Čtěte také: Dopravní zmatek v Praze. Na Masarykově nádraží vykolejil vlak


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.