Češi unesení v Libanonou se chtějí soudit o odškodné
Kauza unesených Čechů
Pětice Čechů, které se nedávno podařilo osvobodit z libanonského věznění, se chce soudit. Podle svých slov se stali obětí trestného činu, a proto se chtějí domoci odškodného. Záležitost svěřili advokátovi Janu Švarcovi, který zastupoval i Alího Fajáda, a který byl také spolu s nimi unesen. S informací přišel server Aktuálně.cz.
Podle překladatele Adama Homsiho, který byl jedním z unesených, se české úřady při snaze o jeho záchranu a dalších čtyř mužů dopustily řady pochybení. „Česká republika všechno řeší pozdě. … Zpravodajské služby špatně postupovaly, neověřily si, zda je naše bezpečnost zajištěna,“ řekl Homsi. „Týká se to nás všech. Přišli jsme všichni o půl roku života,“ dodal.
Nicméně odškodnění si nemusí pětice podle právníka nárokovat jenom u českého státu, ale také u Libanonu nebo soukromých osob. „To odškodné nemusíme požadovat jen po České republice, ale i po Libanonu nebo soukromých osobách,“ řekl serveru Aktuálně.cz advokát Jan Švarc, který se jejich případem zabývá. Další podrobnosti neuvedl s tím, že veškeré informace teprve zjišťuje.
Právník Švarc zastupoval také Alího Fajáda, který byl společně s Chalídem El Marábím vyměněn za unesené Čechy. Spojené státy americké přitom žádaly vydání obou mužů kvůli podezření z terorismu. Pětice mužů se vrátila do České republiky začátkem února vládním speciálem.
Že spolupráce různých tajných služeb nebyla v případě unesených Čechů ideální, se mluvilo už v minulosti. „Už je jasné, že ve spolupráci rezervy jsou, když to řeknu eufemisticky,“ poznamenal ministr obrany Martin Stropnický v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zda nedošlo k pochybení, prověřuje vnitřní vyšetřování Vojenského zpravodajství a výsledky bude mít podle ministra do měsíce.
Nicméně sám ministr Stropnický si vysloužil v této záležitosti kritiku. V rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Libanonec Alí Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“. „Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí (Lubomíra Zaorálka z ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl tehdy.