Ukažte kabelky! Havlovy příznivce na Hradě důkladně šacovali
KDO MŮŽE DEMONSTROVAT NA HRADĚ?
Velké pobouření mezi příznivci exprezidenta Václava Havla vyvolal postup Hradu během páteční akce „Srdce na Hrad“. Účastníci akce, která měla připomenout odkaz prvního polistopadového prezidenta, se totiž při vstupu do areálu Pražského hradu museli podrobit osobní prohlídce ze strany policistů. Aktivisté poukazují na to, že Zemanovi příznivci se na Hrad před měsícem dostali bez problémů.
Několik stovek příznivců Václava Havla se v pátek sešlo na Václavském náměstí, odkud se pochodem vydali na Hradčany. V čele průvodu nesli dvoumetrový model srdce, který chtěli donést na Pražský hrad, aby připomněli ideály, které podle jejich názoru symbolizoval exprezident Václav Havel.
Když ale došli na Hradčanské náměstí, zjistili, že vstup do areálu Pražského hradu vede jen přes policejní kordon. Každý, kdo chtěl projít branou Gigantů, se musel podrobit osobní prohlídce ze strany policistů, kteří účastníky akce kontrolovali detektorem kovů a některým prohlíželi i jejich batohy a kabelky. Prohlídky tak v jistém smyslu připomínaly kontroly na letištích.
„Skupina uniformovaných mužů pouštěla na nádvoří jen ty, kteří se podrobili osobní prohlídce s použitím detektoru kovu a předložili ke kontrole občanský průkaz,“ řekl k tomu Jakub Hein, jeden z účastníků akce, serveru Lidovky.cz. „Nikdy předtím jsem se s takovým opatřením na Pražském hradě nesetkal. Celá akce na mě dělala dojem, že se prezident rozhodl zamknout na Hradě před občany a jen dále prohloubila pocit, že prezident mezi občany tvrdě rozlišuje své příznivce a odpůrce,“ dodal.
Aktivista Hein tak poukázal na skutečnost, že páteční události silně připomínaly průběh 17. listopadu na pražském Albertově, kdy policisté a členové ochranky znemožnili studentům položit kytku u zdejší pamětní desky. Naopak příznivci Miloše Zemana se tehdy k pódiu dostali bez problémů.
Někteří účastníci pochodu zároveň vyslovili podezření, že prohlídky souvisely s tím, že akce „Srdce na Hrad“ směřovala na podporu exprezidenta Václava Havla, jehož postoje se značně lišily od těch, které zastává současný prezident Miloš Zeman.
‚Spojovat věc s Havlem je nesmysl‘
Takový scénář však hradní mluvčí Jiří Ovčáček rázně odmítl. „Spojovat věc s Václavem Havlem je samozřejmě nesmysl a vylučuji to. Jde o postup, který volíme a budeme volit v případě demonstrací po pařížském teroru. Jde o dvě varianty. První, nižší stupeň bezpečnostních opatření, znamená zvýšení úrovně kontrol při vstupu. Druhý, vyšší stupeň, znamený uzavření vstupu přes bránu z Hradčanského náměstí,“ sdělil Ovčáček serveru ECHO24.cz. Zároveň připomněl, že Havlovu památku uctil i Miloš Zeman, když k jeho hrobu zaslal věnec.
Ani s tímto vysvětlením se však někteří aktivisté nechtějí smířit. Poukazují například na to, že 17. listopadu se na Hrad bez jakýchkoliv problémů dostali obyvatelé Osvětiman, které sem přivezl na prohlídku hradní kancléř Vratislav Mynář. Zemanovi příznivci se tehdy dostali i do reprezentačních prostor Pražského hradu, které jinak bývají pro veřejnost uzavřené.
Čtěte také: Bezpečnostní riziko? Zemanovy fanoušky na Hradě nekontrolovali
Hrad už dříve avizoval, že má v plánu posílit bezpečnostní opatření. Můžou za to jednak teroristické útoky v Paříži a jednak incident z letošního září, když členové recesistické skupiny Ztohoven vyvěsili nad Pražským hradem rudé trenky, které tak nahradily prezidentskou standartu. Prezident Miloš Zeman v reakci na incident propustil několik zaměstnanců Hradu, kteří měli na starosti bezpečnost a oznámil, že má v plánu instalovat zde bezpečnostní rámy.