Džungle u Calais je vyklizená. Bagry srovnají tábor se zemí
Konec uprchlického tábora
Evakuace migrantů z uprchlického tábora v severofrancouzském městě Calais dnes úspěšně končí, sdělila odpoledne představitelka departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciová. V táboře podle ní již nikdo není.
Do večera by měly skončit formality s posledními migranty, kteří jsou v odbavovacím středisku před jejich rozvezením po Francii. „Naše mise skončila,“ řekla novinářům zástupkyně státu. Původně měla evakuace trvat do příštího týdne.
Na různá místa autobusy od pondělí odvezly podle odhadů médií zhruba 6000 běženců. Úřady dříve hovořily o tom, že v táboře je nejméně 6500 lidí a připravily ve stovkách středisek celkem 7500 lůžek. Podle aktivistů zde bylo ještě nedávno až 10.000 osob. Jak se očekávalo, mnoho migrantů uteklo z tábora na jiná místa v severní Francii, aby se dál pokoušeli dostat do Británie. Někteří možná přešli do Belgie či Německa.
Více času si určitě vyžádá likvidace všech improvizovaných obydlí, obchůdků a odpadků v rozlehlém místě, kde ve špatných bezpečnostních a hygienických podmínkách přežívali běženci mnoho měsíců. Práci dělníků s bagry a další technikou dnes narušily desítky požárů, které v táboře vypukly. Při prvních úmyslně založených požárech v noci na dnešek vybuchly nejméně dvě plynové bomby. Jeden imigrant přitom utrpěl lehké zranění.
Požáry odrážejí především tradici některých skupin cizinců, kteří vždy zapalují svá obydlí, když je opouštějí, tvrdí úřady. Stejný jev zaznamenaly v březnu, kdy se rušila jižní část tábora, zvaného džungle.
Hasiči za asistence policistů všechny noční ohně do rána zlikvidovali. „Házeli na nás kameny a policie nás při zásahu musela chránit,“ řekl novinářům jeden z hasičů. Na požáry, které vypukly později, především kolem poledne a zahalily dýmem celý tábor, přítomní hasiči nestačili a zavolali pro posily. Oheň zachvátil také mikrobus jednoho sdružení.
„Běžte ven, musíte odejít. Máte ve vašem karavanu plynové bomby, vyneste je,“ vyzývali dopoledne aktivisté jednoho britského sdružení skupinu imigrantů, kteří nereagovali dost rychle na blížící se ničivý živel.
Humanitární organizace již dříve varovaly, že k podobným úmyslně vyvolávaným incidentům bude docházet, a rozdávaly obyvatelům tábora hasicí přístroje. Na nenásilný průběh evakuace dohlíželo více než 1200 policistů.
Většina běženců v Calais, kteří pocházejí převážně z Afghánistánu, Súdánu a Eritreje, doufala, že se dostane do blízké Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Nyní mají žádat o azyl ve Francii. Pokud tak neučiní, nebo pokud tento azyl neobdrží, mají být deportování do vlasti. Očekává se, že mnoho přistěhovalců se snu o Británii nevzdá a odejde z tábora, aby se někde ukryly a dále se pokoušely o cestu přes moře. Londýn po dohodě s Paříží začal přijímat nezletilé obyvatele tábora, kteří jsou sami a mají v Británii příbuzné.