Britská ministryně varuje před imigranty z Evropy. I Čechy

ČEŠTÍ IMIGRANTI V BRITÁNII

Britská ministryně varuje před imigranty z Evropy. I ČechyNOVÉ
Theresa Mayová. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velká Británie se nepotýká jen s přílivem uprchlíků z Afriky a Blízkého východu, ale i s přílivem imigrantů z chudších zemí Evropské unie. Tito imigranti, kteří do ostrovní země přicházejí i z České republiky, zatěžují tamější infrastrukturu a působí zemi problémy. V neděli to uvedla britská ministryně vnitra Theresa Mayová, která své myšlenky na imigraci shrnula v článku pro list Sunday Times.

„Nebudu chodit kolem horké kaše. Ta čísla jsou prostě moc vysoká,“ napsala Mayová v úvodu svého textu, kde shrnula své postoje na imigraci do Británie. Reagovala tím na statistiky, které ve čtvrtek zveřejnil britský statistický úřad. Podle nich na ostrovy za poslední rok dorazilo více než 330 tisíc imigrantů.

„Kvůli těm bezprecedentním číslům teď řada lidí tvrdí, že imigraci v moderním světě kontrolovat nemůžeme – že si s ní jednoduše musíme poradit nebo ji přijmout jako důsledek naší úspěšné ekonomiky. Já ale nesouhlasím. Migrace v takové míře je jednoduše neudržitelná,“ uvedla dále Mayová pro Sunday Times. Dodala, že imigrace zatěžuje infrastrukturu a veřejné služby jako jsou nemocnice a školy.

Mayová však tato slova nesměřovala primárně na uprchlíky ze severní Afriky a Blízkého východu - britská ministryně vnitra zde mluvila o přistěhovalcích ze zemí Evropské unie. „Zatímco imigrace ze zemí mimo Evropskou unii je letos o 10 % nižší než v roce 2010, imigrace z evropských zemí se více než zdvojnásobila,“ uvedla Mayová.

‚Pětina českých doktorů odejde hned po promoci‘

Ostrovní země by proto podle ní měla jednak zintenzivnit svá jednání s ostatními zeměmi EU a jednak si pečlivěji vybírat, koho do země vpustí. Například by podle ní bylo vhodné udělovat povolení k pobytu pouze těm přistěhovalcům, kteří si už v předstihu dokážou najít v Británii práci. Stejně tak zahraniční studenti, kteří si po dokončení školy nedokážou najít práci v oboru, by měli být ze země vykázáni.

Podle Mayové je současná imigrační krize do značné míry způsobena stávající podobou schengenského systému, který umožňuje svobodný pohyb lidí mezi jednotlivými evropskými zeměmi. Řada lidí z východní Evropy – mimo jiné z České republiky – tak odchází hledat lepší práci právě do Británie. Ministryně poukazuje na to, že tento trend kromě Británie škodí i zemím, odkud imigranti odcházejí.

„Třetina kvalifikovaných zdravotnických sester z Portugalska emigruje. Dvacet procent českých absolventů medicíny zemi opustí, jakmile dokončí studium. Stejně tak Bulharsko každý rok přijde o 500 doktorů,“ uvedla v této souvislosti Mayová pro list Sunday Times.

Kromě toho se rozhovořila i o uprchlické krizi, která se stala jedním z hlavních témat letošního léta. I zde je podle Mayové z velké části na vině až příliš liberální schengenský systém. Na rozdíl od imigrantů z EU zde však viní i vnější hranice Evropské unie, které jsou na mnoha místech děravé. „Ze současného stavu nejvíce těží bezcitné gangy, které (uprchlíkům) prodávají falešné sny a kšeftují s volnými hranicemi uvnitř Evropské unie,“ uvedla Mayová.

Čtěte také: Proti běžencům postaví Británie pevnější plot. A pošle víc stráží

Máme tu antiimigrační hysterii, nezvané hosty a přezíravé elitáře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články