Podíl Saúdů na teroru 11. září? Bílý dům chce zveřejnit tajný spis
TAJNÁ ZPRÁVA O 11. ZÁŘÍ
Sebevražedným atentátníkům, kteří 11. září 2001 připravili o život téměř tři tisíce lidí, měla pomáhat Saúdská Arábie. Doposud se o podpoře tehdejší saúdské vlády jen spekulovalo, ale její roli má prokázat tajná vyšetřovací zpráva, kterou se chystá zveřejnit Bílý dům. Vyvolení členové Kongresu sice dostali možnost do dokumentu o 28 stránkách nahlédnout, ale o jeho obsahu většinou mlčeli. Informovala o tom agentura AP.
Saúdská Arábie se doposud ostře ohrazovala proti spekulacím o svém zapojení do teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon, který otřásl nejen Spojenými státy americkými, ale také celým světem. Taková obvinění označovala za „nesprávná a morbidní“.
Pravdou ale je, že patnáct z devatenácti atentátníků pocházeli ze Saúdské Arábie. I když přímou roli tehdejší vlády neodhalily. Nicméně to má teď patrně změnit část vyšetřovací zprávy, kterou v minulosti nařídil utajit tehdejší americký prezident George W. Bush. Podle informací AP se obával, že by publikování odhalilo zdroje a metody tajných služeb.
Bílý dům změnil názor a požádal podle AP zpravodajskou službu, aby přehodnotila utajování zmíněné části z vyšetřovací zprávy o celkem 838 stránkách. „Očekáváme určitý stupeň odtajnění, který poskytne více informací,“ řekl poradce amerického prezidenta pro bezpečnostní otázky Ben Rhodes s tím, že o tom zpravodajci rozhodnou v příštích týdnech.
Prozatím do ní měli možnost nahlédnout jen někteří dnes už bývalí členové Kongresu. Museli k tomu mít zvláštní povolení a v uzavřené místnosti, kde si dokument prohlíželi, je hlídal člen zpravodajské služby. Zároveň si nesměli dělat poznámky. Tak celý proces popsal bývalý senátor za demokraty Bob Graham. Podle něj saúdská vláda teroristy podpořila, což prohlásil loni v lednu pro americkou televizi Fox, a odkazoval na zmíněný tajný spis.
K dokumentu měl přístup také další bývalý demokratický člen Kongresu Tim Roemer, který jej označil za „předběžnou policejní zprávu“. „Jsou tam stopy a obvinění. Jsou tam výpovědi svědků. Také důkazy a únoscích a informace o lidech, se kterými se setkali,“ řekl bývalý člen Sněmovny reprezentantů Roemer.
Útoky z 11. září 2001 byly sérií koordinovaných teroristických útoků, které se uskutečnily ve Spojených státech amerických. Provedlo je devatenáct příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida. Ti unesli čtyři letadla na komerčních linkách společností American Airlines a United Airlines. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku a třetí letadlo zaútočilo na Pentagon ve Washingtonu. Čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry v Pensylvánii. V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy „válku proti terorismu“.