Žloutenka v Brně už se šíří i na radnici. Náměstek primátora v karanténě
Žloutenka v Brně
Náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ) se nakazil žloutenkou typu A, od neděle je v karanténě na infekčním oddělení fakultní nemocnice v Bohunicích. Vedení města nyní jedná o dalším postupu a případných opatřeních s krajskými hygieniky, sdělil médiím mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Epidemie žloutenky typu A se po jižní Moravě a především po Brně šíří již od jara, hygienici na epidemii upozornili v polovině června, od začátku roku už jsou nemocných stovky.
Ander neví, kde se nakazil. „Určité předpoklady, proč se virus, co po Brně v posledních měsících lítá, chytil zrovna u mě, by tu určitě byly: dlouhodobá únava, stres, snížená imunita, předchozí hepatitida nevirového původu. To všechno se asi teď nastřádalo,“ uvedl Ander na svém oficiálním facebookovém profilu.
Epidemie žloutenky typu A se po jižní Moravě a především po Brně šíří již od jara, hygienici na epidemii upozornili v polovině června. Za tři měsíce tehdy evidovali 61 případů a jejich počet od té doby každý týden roste. V pátek hygienici hlásili týdenní nárůst o 25 případů, celkem už jde od začátku roku o 319 případů. Nejčastěji jsou postiženi lidé mezi 25 a 44 lety.
První příznaky onemocnění se objevují 14 až 50 dní od nákazy, proto mnozí nemoc přenášejí, aniž by věděli, že jsou nemocní. Nemoc se projevuje zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, nevolností a nechutenstvím. Zežloutne také bělmo a kůže. Vir napadá játra, nemoc však nepatří mezi smrtelně závažná onemocnění a také nepřechází do chronického stadia.
Virus vniká do těla ústy a z těla je vylučován stolicí, a to ještě před propuknutím nemoci. Nemocný ho za sebou zanechává na toaletě, ale také na klikách od dveří, na madlech v prostředcích veřejné dopravy a podobně. Hygienici proto doporučují pravidelné mytí rukou. Rizikové je také pití ze společné sklenice či láhve, kouření jedné cigarety více lidmi.