Trump splní slib a pohřbí pařížskou dohodu o klimatu. OSN se děsí
Klimatická dohoda
Prezident Spojených států Donald Trump se rozhodl odstoupit od pařížské dohody z roku 2015, která je celosvětovým ujednáním o ochraně klimatu. Ve čtvrtek o tom informovala zpravodajská agentura Axios s odvoláním na dva zdroje, které jsou s Trumpovým verdiktem obeznámeny. Později zprávu potvrdily i agentury Reuters a AP. Axios již v neděli s odvoláním na tři Trumpovy blízké spolupracovníky napsala, že hlava státu americký závazek v klimatické dohodě zruší. OSN hned na zprávu reagovala s tím, že změna klimatu je nepopiratelná a USA čeká šedivá budoucnost.
„Rozhodnutí k pařížské dohodě oznámím během několika málo dní. Učiňme Ameriku opět skvělou!“ napsal Trump ve čtvrtek na Twitter, kde výrok zakončil svým volebním heslem.
I will be announcing my decision on the Paris Accord over the next few days. MAKE AMERICA GREAT AGAIN!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 31. května 2017
Trumpův tým, jehož součástí je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt, nyní podle Axios zvažuje, jakým způsobem od dohody odstoupit. Mezi možnostmi je formální ukončení účasti na Pařížské dohodě, takový proces by mohl trvat tři roky, či stažení amerického souhlasu s Rámcovou úmluvou OSN o změně klimatu, uvedla agentura s tím, že druhá možnost je radikální řešení, které by ale bylo rychlejší.
Na zprávu hned reagovala Organizace spojených národů a připomenula slova svého generálního tajemníka Antónia Guterrese o nezadržitelnosti klimatických změn. „Změna klimatu je nepopiratelná. Změna klimatu je nezadržitelná. Klimatická řešení nám nabízejí možnosti, které nemají alternativu,“ citovala OSN na twitteru Guterrese.
K tweetu OSN připojila i Guterresovo úterní prohlášení, ve kterém generální tajemník hovořil o tom, že ti, kdo se rozhodnou nevsadit na ekologické technologie, čeká šedivá budoucnost.
Pařížský dokument o celosvětové ochraně klimatu loni v září odsouhlasila administrativa nyní již bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval Senát USA, tak není pro USA právně závazná, republikán Trump ji tedy může podle své vůle vypovědět.
Konečné rozhodnutí v této věci Trump opakovaně odkládá. Ještě během volební kampaně dohodu označil za nevýhodnou pro USA a slíbil ji zrušit, pokud se stane prezidentem. V posledních týdnech hovořil o tom, že vše musí důkladně posoudit a že konečné stanovisko bude vycházet z amerických zájmů.