1 Protesty proti korupci

Propusťte demonstranty, vyzvalo Česko ruskou a běloruskou vládu

, NOVÉ

Témata: , , ,

České ministerstvo zahraničí v pondělí vyzvalo ruské a běloruské úřady k propuštění lidí, kteří byli zadrženi při víkendových demonstracích v těchto zemích. Při nedělních protestech proti korupci vládních úředníků v Moskvě bylo zadrženo na sto demonstrantů včetně opozičního vůdce Alexeje Navalného. Běloruská policie v sobotu zadržela přes 400 protestujících proti hospodářské a sociální politice režimu.

„Pozorně sledujeme současný vývoj v Bělorusku a Rusku. Vyzýváme příslušné úřady, aby propustily všechny zadržované občany a respektovaly základní práva a svobody,“ uvedla česká diplomacie na twitteru.

Na výzvy USA a Evropské unie k propuštění zatčených, k nimž se dnes připojila i česká diplomacie, Kreml podle Peskova nepovažuje za nezbytné reagovat. „S touto výzvou nemůžeme souhlasit. V tomto případě nemůžeme výzvu vzít na vědomí. Závazky z Rady Evropy neznamenají nezbytnost porušovat vlastní zákony,“ konstatoval mluvčí Vladimira Putina.

Běloruská policie v sobotu zablokovala pochod stovek demonstrantů, kteří v centru Minska protestovali proti hospodářské a sociální politice režimu. Už před zahájením pochodu policie vtrhla do minského sídla organizace Vjasna, nejaktivnějšího místního sdružení obránců lidských práv. V Brestu na jihozápadě země byl zatčen jeden z hlavních opozičních vůdců Uladzimir Njakljajev.

V neděli proti zatýkání v Bělorusku protestovaly Evropská unie a Spojené státy. Podle nich rozsáhlé zatýkání demonstrantů, obránců lidských práv a novinářů odporuje základním demokratickým zásadám i mezinárodním závazkům Běloruska.

V Moskvě se podle ministerstva vnitra zapojilo do nedělního protestního pochodu 8000 lidí, novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc. Moskevský protest byl součástí koordinované vlny demonstrací, největší od přelomu let 2011-2012. Protesty se konaly v 80 městech. K vlně demonstrací vyzval nedávno Navalnyj po zveřejnění videa obviňujícího premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a obohacování na úkor státu.

Čtěte také: Masové demonstrace v Rusku. Na 500 zatčených, včetně Navalného

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.