Dají jim auta, zbraně, peníze. Jak vypadá nábor islamistů

Islamisté mají 10 000 bojovníků

Dají jim auta, zbraně, peníze. Jak vypadá nábor islamistůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Iráčan abú Raad prosil svého syna, aby to nedělal. „Minulý týden ale přišel domů, řekl mi, že odchází a připojuje se k Islámskému státu," řekl televizi CNN abú Raad, který si nepřál zveřejnit své pravé jméno. Poté si sbalil pár věcí a odešel. "Od té doby jsme o něm nic neslyšeli," dodal Iráčan žijící v Mosulu na severu země. 

Syn abú Raada se stal nejspíš jedním ze stovek mladých sunnitských mužů z iráckých provincií Ninive, Saláhaddín a Anbár, kteří se v posledních týdnech připojili k islamistickým ozbrojenců.

"Jestliže se k nim přidají, Islámský stát jim dá auta, zbraně, mobilní telefony i peníze v hotovosti," popsal pro CNN jeden z Iráčanů z Mosulu. Po celém městě prý islamisté zřídili informační centra, kde nábor provádějí. Na internetu pak radikálové zveřejňují videa z těchto center, na kterých jsou vidět muži oblečení v černém, jak shromážděným mužům a chlapcům rozdávají letáky i cédéčka a videa, na kterých jsou zaznamenány jejich operace. V náborových centrech rovněž pouštějí na obřích obrazovkách videozáznamy, na kterých je vůdce islamistů abú Bakr Bagdádí - jednou ozbrojený od hlavy až k patě, jindy, jak se modlí. 

Čtěte také: 11 přikázání "nového" Iráku. Ženy mají být doma, amputace, ukřižování

Vzestup nejmocnějšího džihádisty. Kdo je dr. Bagdádí?

V těchto centrech islamisté vyzývají mladé Iráčany, aby se k nim připojili. K rekrutování nováčků ale prý dochází i v mešitách. Minulý týden irácké letectvo zasáhlo mešitu na západě Mosulu, která podle mnohých sloužila právě jako náborové středisko radikálů.

Islámský stát má prý 10 000 bojovníků

Analytici i američtí představitelé, které CNN oslovila, odhadují, že Islámský stát má v Sýrii a Iráku asi 10 000 bojovníků včetně mužů, které islamisté osvobodili z vězení, a sunnitských přívrženců, již se k nim přidali při jejich pokračující ofenzivě. 

Toto číslo ale nejspíš nezahrnuje nové brance z poslední doby, většinou mladé muže ve věku od 16 do 25 let, kteří jsou většinou chudí, nezaměstnaní a mají nedostatečné vzdělání.

"Můj syn snil o tom, že bude počítačový inženýr," říká abú Raad zlomeným hlasem. "Teď se z něj stal terorista." 

K tomu všemu se přidal pocit nerovnoprávného zacházení, na který si sunnitská menšina v posledních letech neustále stěžovala. Iráckému premiérovi Núrímu Málikímu z převážně šíitského kabinetu sunnité vyčítali, že je přehlíží a odstřihl je i od politického dění. Z toho, co se stalo jeho synovi, proto abú Raad viní Málikího vládu. "To on dovolil těm zločincům (z Islámského státu), aby se zmocnili naší země," dodal Iráčan. 

Americký prezident Barack Obama v sobotu vyzval irácké zákonodárce, aby vytvořili vládu zahrnující i menšiny, která "ukáže lidem v sunnitských oblastech, že Islámský stát není tou jedinou možností". V současné chvíli mají ale islamisté v Mosulu navrch a nových bojovníků v jejich řadách rychle přibývá. 

Čtěte také: Bože, pomoz šíitům! řekl saudský princ. Hrozí jim snad genocida?

Abú Raad si nedokáže přesně vybavit chvíli, která vedla k tomu, že se jeho syn rozhodl opustit svůj dosavadní život a připojit se k Islámskému státu. Předtím než se islamisté dostali do Mosulu, jeho syn prý rád poslouchal hudbu a hrál videohry. "Pak se z něj ale stal jiný člověk. Před pár týdny se přestal chovat jako normální hoch," popsal Iráčan. S manželkou ho prý ještě prosili, aby to nedělal, on je ale neposlouchal a odešel pryč z domu. 

Podle abú Raada existují případy, kdy mladí muži krátce poté, co se k islamistům připojí, ihned páchají sebevražedné atentáty. Přemýšlí nad tím, jestli jedním z nich nebude i jeho syn. "Můj syn snil o tom, že bude počítačový inženýr," říká abú Raad zlomeným hlasem. "Teď se z něj stal terorista." 

Sdílet:

Hlavní zprávy