Dají jim auta, zbraně, peníze. Jak vypadá nábor islamistů

Islamisté mají 10 000 bojovníků

Dají jim auta, zbraně, peníze. Jak vypadá nábor islamistůNOVÉ
Svět

Echo24

Iráčan abú Raad prosil svého syna, aby to nedělal. „Minulý týden ale přišel domů, řekl mi, že odchází a připojuje se k Islámskému státu," řekl televizi CNN abú Raad, který si nepřál zveřejnit své pravé jméno. Poté si sbalil pár věcí a odešel. "Od té doby jsme o něm nic neslyšeli," dodal Iráčan žijící v Mosulu na severu země. 

Syn abú Raada se stal nejspíš jedním ze stovek mladých sunnitských mužů z iráckých provincií Ninive, Saláhaddín a Anbár, kteří se v posledních týdnech připojili k islamistickým ozbrojenců.

"Jestliže se k nim přidají, Islámský stát jim dá auta, zbraně, mobilní telefony i peníze v hotovosti," popsal pro CNN jeden z Iráčanů z Mosulu. Po celém městě prý islamisté zřídili informační centra, kde nábor provádějí. Na internetu pak radikálové zveřejňují videa z těchto center, na kterých jsou vidět muži oblečení v černém, jak shromážděným mužům a chlapcům rozdávají letáky i cédéčka a videa, na kterých jsou zaznamenány jejich operace. V náborových centrech rovněž pouštějí na obřích obrazovkách videozáznamy, na kterých je vůdce islamistů abú Bakr Bagdádí - jednou ozbrojený od hlavy až k patě, jindy, jak se modlí. 

Čtěte také: 11 přikázání "nového" Iráku. Ženy mají být doma, amputace, ukřižování

Vzestup nejmocnějšího džihádisty. Kdo je dr. Bagdádí?

V těchto centrech islamisté vyzývají mladé Iráčany, aby se k nim připojili. K rekrutování nováčků ale prý dochází i v mešitách. Minulý týden irácké letectvo zasáhlo mešitu na západě Mosulu, která podle mnohých sloužila právě jako náborové středisko radikálů.

Islámský stát má prý 10 000 bojovníků

Analytici i američtí představitelé, které CNN oslovila, odhadují, že Islámský stát má v Sýrii a Iráku asi 10 000 bojovníků včetně mužů, které islamisté osvobodili z vězení, a sunnitských přívrženců, již se k nim přidali při jejich pokračující ofenzivě. 

Toto číslo ale nejspíš nezahrnuje nové brance z poslední doby, většinou mladé muže ve věku od 16 do 25 let, kteří jsou většinou chudí, nezaměstnaní a mají nedostatečné vzdělání.

"Můj syn snil o tom, že bude počítačový inženýr," říká abú Raad zlomeným hlasem. "Teď se z něj stal terorista." 

K tomu všemu se přidal pocit nerovnoprávného zacházení, na který si sunnitská menšina v posledních letech neustále stěžovala. Iráckému premiérovi Núrímu Málikímu z převážně šíitského kabinetu sunnité vyčítali, že je přehlíží a odstřihl je i od politického dění. Z toho, co se stalo jeho synovi, proto abú Raad viní Málikího vládu. "To on dovolil těm zločincům (z Islámského státu), aby se zmocnili naší země," dodal Iráčan. 

Americký prezident Barack Obama v sobotu vyzval irácké zákonodárce, aby vytvořili vládu zahrnující i menšiny, která "ukáže lidem v sunnitských oblastech, že Islámský stát není tou jedinou možností". V současné chvíli mají ale islamisté v Mosulu navrch a nových bojovníků v jejich řadách rychle přibývá. 

Čtěte také: Bože, pomoz šíitům! řekl saudský princ. Hrozí jim snad genocida?

Abú Raad si nedokáže přesně vybavit chvíli, která vedla k tomu, že se jeho syn rozhodl opustit svůj dosavadní život a připojit se k Islámskému státu. Předtím než se islamisté dostali do Mosulu, jeho syn prý rád poslouchal hudbu a hrál videohry. "Pak se z něj ale stal jiný člověk. Před pár týdny se přestal chovat jako normální hoch," popsal Iráčan. S manželkou ho prý ještě prosili, aby to nedělal, on je ale neposlouchal a odešel pryč z domu. 

Podle abú Raada existují případy, kdy mladí muži krátce poté, co se k islamistům připojí, ihned páchají sebevražedné atentáty. Přemýšlí nad tím, jestli jedním z nich nebude i jeho syn. "Můj syn snil o tom, že bude počítačový inženýr," říká abú Raad zlomeným hlasem. "Teď se z něj stal terorista."