Bože, pomoz šíitům! řekl saudský princ. Hrozí jim snad genocida?

Saudi a Katar pomáhají radikálům

Bože, pomoz šíitům! řekl saudský princ. Hrozí jim snad genocida?NOVÉ 1
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

„Bože, pomoz šíitům, více než miliarda sunnitů jich má už dost,“ řekl saúdský princ Bandar bin Sultan před čtyřmi lety v rozhovoru s bývalým šéfem britské tajné služby MI6, sirem Richardem Dearlovem. Věděl snad princ, který se přes 30 let pohybuje v centru saúdské bezpečnostní politiky, už tehdy o hrozbě, kterou svět začíná tušit až v kontextu dnešních masakrů na severu Iráku? ptá se deník The Independent.

Sir Dearlove tvrdí, že se princova prognóza naplňuje. Už tehdy byl prý osud 100 milionů šíitů zpečetěn. Navíc údajně není pochyb o značné finanční podpoře džihádistů ze strany movitých dárců ze Saúdské Arábie a Kataru. Nepřímo tak radikálům pomohli na severu Iráku převzít moc a přispěli i k eskalaci konfliktu mezi šíity a většinovými sunnity napříč islámským světem.

„Tito donátoři, před kterými autority zavírají oči, hrají klíčovou roli v šíření jednotek Islámského státu v sunnitských oblastech Iráku. Takové věci se nedějí spontánně,“ prohlásil Dearlove.

Deník The Independent píše o genocidě, při které je systematicky vyvražďována šíitská menšina. Pro šíity je to dnes v Iráku a Sýrii prý stejně nebezpečně, jako pro Židy v nacisty ovládané Evropě v roce 1940.

O propojení džihádistů se zeměmi Perského zálivu napovídá i fakt, že komunální vedení ve většině sunnitských provinciích je právě Saúdské Arábii a Kataru zavázáno. Jsou to jejich chlebodárci. Je tudíž logické, že nebudou s radikálními islamisty spolupracovat bez jejich souhlasu.

Je hlavním cílem konfliktu genocida šíitů?

Poté, co radikální islamisté 10. června obsadili město Mosul a vyhlásili Islámský stát v Iráku a Levantě, vyvraždili šíitské ženy a děti ve vesnicích jižně od města Kirkúk. Zastřelili i zajaté šíitské vládní vojáky a náboženské představitele. Na obsazeném území zničily všechny šíitské svatyně i mešity. V šíitském městě Tal Afar zas obsadili přes 4 tisíce domů jako válečnou kořist.

Čtěte také: Zlatý důl islamistů: rabují iráckou ropu a kupují si přízeň lidí

Deník The Independent píše o genocidě, při které je systematicky vyvražďována šíitská menšina. Pro šíity je to dnes v Iráku a Sýrii prý stejně nebezpečně, jako pro Židy v nacisty ovládané Evropě v roce 1940. „Šíité obecně jsou po událostech, ke kterým došlo v severním Iráku, velmi vyděšení. Ví totiž, že nečelí hrozbě jenom vojenské, ale hlavně hrozbě, která pramení z radikálního sunnitského islámu,“ řekl deníku irácký komentátor.

Válka mezi muslimy s podporou Saúdské Arábie

Současně ale džihádisty z hnutí Islámský stát bývalý šéf britské tajné služby Dearlove nepovažuje za hrozbu pro západ. Jde spíše o konflikt mezi muslimy, přestože na dobytých územích všechny náznaky jiného náboženství než islámu potlačili. Kdyby se hnutí, které je mnohem lépe organizované, než byla kdy Al-Kajda, přece jenom rozhodlo zaútočit na západní cíle, výsledky by byly prý pro západní svět ochromující.

„Svět propojení arabského wahhábismu s džihádisty, ke kterým se přihlásil i Usáma bin Ládin nebo Abu Bakr al-Bagdádí, tradičně bagatelizuje. Přitom se ví, že 15 z 19 únosců letadel 11. záři bylo saúdské národnosti a že bin Ládin měl povětšinou soukromé „investory“, kteří mu teroristické operace financovali.“

Hlavní ideologií Saúdské Arábie je wahhábismus, radikální a netolerantní forma sunnitského islámu. „Arabové navíc věří, že wahhábismus je nejčistší formou islámu, a dělá z nich jeho strážce. Jsou přesvědčeni, že ve jménu islámu mohou podnikat nejrůznější posvátné poutě. A svět propojení arabského wahhábismu s džihádisty, ke kterým se přihlásil i Usáma bin Ládin nebo Abu Bakr al-Bagdádí, tradičně bagatelizuje. Přitom se ví, že 15 z 19 únosců letadel 11. záři bylo saúdské národnosti a že bin Ládin měl povětšinou soukromé „investory“, kteří mu teroristické operace financovali,“ tvrdí Dearlove.

Čtěte také: Granát do cely: irácké vládní síly zabily 255 sunnitských vězňů

Sympatie Saúdská Arábie k antišiítským bojovníkům jdou zřejmé i z depeší severu Wikileaks. „Saúdská Arábie nadále významně finančně podporuje Al-Kajdu a další teroristické skupiny. Pokud by proti nim zasáhla, muselo by jít pouze o nějakou domácí záležitost. To, co dělají v zahraničí, ji nezajímá,“ napsala v roce 2009 tehdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Čtěte také: Měli jsme úkol zabít Saddáma, říká bývalý agent CIA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz