Britský pár odmítli vojáci po hurikánu evakuovat. Nejsou Američané

Důsledky hurikánu Irma

Britský pár odmítli vojáci po hurikánu evakuovat. Nejsou AmeričanéNOVÉ
Následky řádění hurikánu Irma na ostrově Svatý Martin Foto:

Reprofoto: YouTube BMA

Panorama

drb

Britský pár Liz Jacksonová (33) a její partner Craig Guest (34) z Barnsley odjeli na karibský ostrov Svatý Martin, protože chtěli zažít klidnou dovolenou u moře. Ta se však kvůli hurikánu Irma změnila v nepříjemný zážitek. Jacksonová a Guest se ocitli bez střechy nad hlavou a jídla. Nizozemská armáda je navíc odmítla evakuovat, protože jsou britské národnosti, informoval server The Telegraph.

Britský pár si užíval dovolenou v jednom z hotelů na ostrově Svatý Martin, který patří zčásti Nizozemsku a Francii. Hurikán Irma zdevastoval jejich hotel. Když k němu přijeli vojáci v džípech na pomoc, odmítli údajně britský pár odvézt. Bratr Liz Jacksonové listu The Telegraph řekl: „Byli tam vojáci v džípech, v nichž bylo místo, ale odmítli je od zdevastovaného hotelu odvést, protože nejsou občané USA.“

Jacksonová a Guest se následně dostali na jedno z letišť, odkud byly vypravovány lety. Pár natočil jednoho z nizozemských důstojníků, který je odmítl vzít do letadla, protože nebyli američtí občané. „Jsou tady jen americké lety. Američané rozhodují, koho přepraví,“ sdělil jeden z vojáků na videu. Guest sice argumentoval tím, že nemají kam jít, přesto museli setrvat na letišti. „Snažili se dostat z jednoho z posledních vojenských letů z ostrova, ale oni odmítli přepravit neamerické občany,“ komentoval situaci bratr Jacksonové.

Vystresovaní britští občané tedy museli setrvat na letišti a čekat. K dispozici měli údajně pouze lahev vody. Přesto se jim podařilo nakonec do jednoho z letů dostat a z poničeného ostrova odcestovat. V sobotu pozdě večer přistálo letadlo letící s další částí evakuovaných lidí včetně tohoto britského páru z ostrova Svatý Martin na nedalekém ostrově Puerto Rico.

Očekává se, že na ostrov Svatý Martin dorazí pomoc britské vlády až v pondělí. V předchozích dnech způsobil hurikán Irma značné škody na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard korun). Na obou těchto ostrovech zemřelo v důsledku hurikánu Irma nejméně 13 lidí. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

Vítr, který hurikán provází, už naplno bičuje pás ostrovů Florida Keys, jižně od poloostrova Florida. Letiště v Miami, Fort Lauderdale, Tampě a Orlandu byla uzavřena. V jednu chvíli tohoto týdne byla Irma nejsilnějším hurikánem, jaký byl nad Atlantikem zaznamenán – doprovázející vítr dosahoval síly až 300 kilometrů za hodinu.

Čtěte také: Hurikán Irma opět zesílil a za dvě hodiny má udeřit na Floridu