ČEZ: Líbí se nám větrné elektrárny v Polsku a Německu
Finanční ředitel ČEZ Martin Novák:
Má ČEZ zájem o polskou Energu? Co vše by přinesl vstup do Slovenských elektráren? Proč ČEZ zajímá vítr? „Zajímáme se o obnovitelné zdroje v Polsku a Německu s orientací na větrnou energii, která má svou ekonomikou nejblíže ziskovému provozu bez dotací,“ říká finanční ředitel ČEZ Martin Novák v exkluzivním rozhovoru pro Roklen24.cz.
Polská Energa, Slovenské elektrárně. Dvě skloňována jména, pokud jde o akviziční terče ČEZu. Začněme v Polsku. Můžete potvrdit zájem o polskou Energu? Jaký by byl hlavní smysl této či obdobné akvizice?
Energa padla jako typové aktivum, které by nás zajímalo. Neprobíhají žádná jednání mezi námi a vlastníky Energy. Je to ale přesně to typové aktivum, které by pro nás mohlo být zajímavé.
Co se týká naší geografické strategie, je zaměřena primárně na Českou republiku, Slovensko, Polsko, Německo. Na státy v našem okolí, relativně bohaté, které ve srovnání se zbytkem Evropy mají stabilní regulatorní prostředí: Víte, co můžete očekávat. Můžete se spolehnout na to, že pokud předpisy platí, tak budou platit i nadále. Vlády činí předvídatelné kroky a totéž platí pro regulátory. Nejsou populistická rozhodnutí ze strany státních úřadů.
V Polsku dlouhou zkušenost máte…
Je to velký a stabilní trh, na kterém se pohybujeme mnoho let, elektrárny Skawina a Elcho vlastníme již mnoho let a s provozem jsme velmi spokojeni. Měli bychom zájem o aktiva typu Energa, protože součástí naší strategie je orientace na aktiva, která mají určitou polo- či plně regulovanou složku typu distribučních, teplárenských společností. I v České republice jsme koupili několik tepláren, největší z nich Energotrans, zásobující část Prahy.
Umíte se představit nějaký další konkrétní akviziční cíl? Ví se o Slovenských elektrárnách.
Probíhá proces divestice Enelu a zájemci by nezávislé nabídky měli podávat během listopadu. My toto aktivum sledujeme a máme ještě čas na to se toho nějakým způsobem zhostit. Enel nabízí 66 procent, postoj slovenské vlády jako spoluakcionáře je zásadní.
Slovenská akvizice by byla zajímavá z pohledu propojení energetických soustav obou zemí, které historicky propojené byly.
Nějaké další? Kam se díváte, typově na která aktiva?
Typově jsou to aktiva, která jsou v našem regionu. Jsou to energetická aktiva, mohou být menší, například teplárenské společnosti, které většinou zásobují jedno město. Několik takových akvizic jsme učinili v tuzemsku, takové projekty jsou dostupné třeba i na Slovensku.
Zajímáme se o obnovitelné zdroje v Polsku a Německu s orientací na větrnou energii, která má svou ekonomikou nejblíže ziskovému provozu bez dotací a ze všech obnovitelných zdrojů má nejvyšší účinnost a nejnižší nutnou míru podpory.
Rozvíjíme naši společnost v Polsku – Eco-Wind – která má 500 až 700 megawatt v projektech, které developuje a bude schopna v jeden okamžik postavit, až se v Polsku plně usadí legislativa v oblasti podpory větru tak, abychom měli plnou jistotu ohledně regulace. Totéž platí pro Německo. U polských projektů většinou vlastníme pozemky, pracuje se na dokumentaci typu stavebních povolení, EIA, vyvedení výkonu a podobně.
Některé z těch projektů budou dostupné na prodej, i ve fázi, než je začneme stavět. Některé postavíme sami, některé s partnerem. Spoluinvestorů v Polsku může být několik, lokální energetiky i finanční partneři.