Íránka získala 'Nobelovku' za matematiku

První oceněná žena

Íránka získala 'Nobelovku' za matematikuNOVÉ
Marjam Mírzácháníová Foto: Foto: jointmathematicsmeetings.org
2
Svět
Barbora Pánková
Sdílet:

Prestižní Fieldsovu medaili, které se přezdívá Nobelova cena za matematiku, získala historicky poprvé žena. První vyznamenanou matematičkou se stala 37letá Marjam Mírzácháníová, která pochází z Íránu. Společně s dalšími třemi kolegy jí byla medaile předána ve středu na mezinárodním matematickém kongresu v Soulu.

Profesorka matematiky Marjam Mírzácháníová z americké Stanfordovy univerzity ocenění získala za svůj výzkum symetrie zakřivených povrchů. Stala se tak první ženskou držitelkou Fieldsovy medaile mezi 56 laureáty od roku 1936, kdy Mezinárodní matematická unie udělila cenu poprvé. „Je to velká čest. Budu šťastná, když to povzbudí další mladé vědkyně a matematičky,“ sdělila Mírzácháníová na webové stránce univerzity.

Mladá matematička si vyznamenání převzala ve středu společně s dalšími třemi vědci v jihokorejském Soulu, kde se v těchto dnech koná mezinárodní matematický kongres. Dalšími laureáty se stali rakouský profesor Martin Hairer z Warwické univerzity ve Spojeném království, dále Brazilec Artur Ávila, který působí na institutu matematiky v Paříži. Čtvrtým oceněným byl Manjul Bhargava z americké Princetonské univerzity.

K matematice ji přivedl bratr

Marjam Mírzácháníová se narodila v Teheránu a v mládí snila o tom, že bude spisovatelkou. Zájem o matematiku v ní probudil bratr, když jí vyprávěl příběh o slavném německém matematikovi Carlu Fridrichu Gaussovi, napsal The Guardian. V matematice excelovala už ve školních letech, když ještě žila v Íránu.

V roce 2004 získala doktorát na Harvardově univerzitě. „Je to legrace, jako skládání puzzlů nebo řešení detektivního případu,“ citoval vědkyni list Haarec.

Členové komise, kteří o udělení Fieldsových medailí rozhodovali, první ženskou laureátku přivítali. Podle profesora Johna M. Balla je ocenění Mírzácháníové nesmírně důležité. Profesorka Frances Kirwanová řekla pro BBC, že ženy přispívaly k novým poznatkům v oblasti matematiky celá staletí, přestože je tento obor vnímán jako především mužská záležitost.

Matematické vyznamenání je udělováno jednou za čtyři roky vědcům, kteří jsou mladší čtyřiceti let. Organizace IMU oceňuje vždy dva až čtyři mladé matematiky. Laureáti obdrží s Fieldsovou medailí také finanční odměnu ve výši 15 000 kanadských dolarů (přibližně 8000 liber). Ocenění je pojmenováno po kanadském matematikovu Johnu Fieldsovi.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit